Numărul de migranţi care traversează Marea Mediterană spre Europa a înregistrat o scădere importantă, însă numărul celor care au murit în timpul acestor traversări continuă să crească, a anunţat vineri Organizaţia Naţiunilor Unite, informează AFP, preluat de Agerpres.
În 2018, mai mult de 46.000 de migranţi au ajuns pe coastele europene traversând Marea Mediterană, de cinci ori mai puţini decât în primele şase luni ale lui 2016, perioadă-record, a menţionat Înaltul Comisariat al ONU pentru Refugiaţi (UNHCR), în cadrul unei conferinţe de presă.
În Italia şi în Malta, sosirile de migranţi au scăzut sub 17.000 în primele şase luni ale anului 2018, comparativ cu peste 85.000 înregistraţi în aceeaşi perioadă a lui 2017, a subliniat la rândul său Agenţia ONU pentru Migraţie (OIM). Însă, "dacă numărul de persoane care traversează Marea Mediterană a scăzut (...), procentul persoanelor care îşi găsesc moartea (în timpul acestor traversări) a crescut puternic", a subliniat Charlie Yaxley, purtătorul de cuvânt al UNHCR.
Deocamdată, în 2018, mai mult de 1.400 de persoane au murit în timpul traversării, dintre care mulţi luând calea Mediteranei Centrale pentru a ajunge în Italia şi Malta, potrivit cifrelor OIM.
În timpul primelor şase luni ale lui 2018, o persoană din 19 care a încercat să traverseze Mediterana Centrală a murit în timpul traversării, comparativ cu una din 38 în aceeaşi perioadă a lui 2017.
Luna iunie a fost şi mai sângeroasă, potrivit lui Yaxley, cu o persoană din şapte decedând în timpul tentativei de traversare a Mediteranei Centrale.
În pofida scăderii drastice a numărului de sosiri de migranţi pe coastele sale, Europa se confruntă cu o criză politică majoră legată de divergenţele asupra primirii pe care care continentul european ar trebui să o rezerve acestor oameni proveniţi din Africa şi din Orientul Mijlociu.
În timp ce Spania şi-a deschis porturile pentru navele ONG-urilor umanitare respinse de autorităţile italiene, UNHCR a avertizat că lipsa de claritate cu privire la permiterea de acces în porturile europene riscă să aibă consecinţe dramatice.
"Orice navă care are capacitatea de a participa la operaţiuni de căutare şi salvare ar trebui să primească autorizaţia de a veni în ajutor persoanelor în nevoie şi apoi autorizate să debarce în portul cel mai apropiat", a declarat Yaxley la Geneva.
ONU: Chiar dacă a scăzut numărul migranților care traversează Mediterana spre Europa, numărul celor care mor continuă să crească
București
5°C
Articole Similare

50
Comisarul UE pentru extindere, declarație 'cu mantă': 'Înfrângerea lui Viktor Orban va oferi Ucrainei un nou impuls '
50

12
'Nu sunt necesari': Israelul nu doreşte implicarea Franţei în negocierile cu Libanul
12

314
A început blocada: un distrugător al marinei americane a interceptat două petroliere care încercau să părăsească Iranul
314

329
Tragedie fără margini: 250 de persoane dispărute după ce o ambarcaţiune s-a scufundat
329

278
Uși închise pentru poliție la Palatul Élysée: președinția Franței refuză perchezițiile într-un dosar de corupție
278

108
Zelenski, supărat că negociatorii americani nu au timp pentru Ucraina din cauza războiului din Iran
108

391
'Era prietenul meu': Donald Trump, declarație despre înfrângerea lui Viktor Orban
391

198
Tehnologie de ultimă generație: ceas atomic portabil, testat pe mare în condiții reale. Ce schimbări ar putea aduce
198

229
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Kievul a capturat o poziție inamică doar cu roboți și drone
229

327
UE se distanțează de China: Măsuri într-un domeniu critic, care interesează marile puteri de pe glob
327

161
Cum se adaptează animalele sălbatice la viața urbană: comportamentul lor este surprinzător
161

571
Cum a reușit un agent AI să organizeze o petrecere reală, cu sute de perticipanți, prin manipulare și minciuni
571

1.481
Misiune de gradul zero în Strâmtoarea Ormuz: distrugătoarele americane forțează 'drumul minelor'
1.481
















Comentează