Înaltul Comisariat pentru Refugiaţi al Naţiunilor Unite (UNHCR) a anunţat joi suspendarea operaţiunilor sale într-un centru de tranzit din Tripoli în condiţiile în care conflictul care sfâşie Libia se acutizează, informează AFP şi dpa potrivit Agerpres.
Această decizie a fost luată pentru că organizaţia a aflat că antrenamente militare şi poliţiste se derulează în exteriorul centrului, a anunţat într-un comunicat şeful misiunii UNHCR în Libia, Jean-Paul Cavalieri. "Ne temem că întreaga zonă ar putea deveni o ţintă militară", a subliniat el.
Deschis în decembrie 2018, acest centru de tranzit al UNHCR (Gathering and Departure Facility, GDF), sit care ţine de jurisdicţia Ministerului de Interne al Libiei, găzduieşte refugiaţi care aşteaptă să fie evacuaţi în străinătate.
La începutul lui ianuarie, UNHCR a anunţat că trei obuze de mortier au căzut în apropiere de sit.
UNHCR a început să evacueze spre locuri mai sigure zeci de refugiaţi foarte vulnerabili care se aflau în centru.
El va ajuta la evacuarea a sute de alte persoane care se mai află acolo, printre care circa 700 de solicitanţi de azil. Aceste persoane vor primi articole de prim ajutor şi ajutor financiar şi medical, într-un centru de zi comunitar al UNHCR la Tripoli.
Din decembrie 2018, în jur de 1.700 de refugiaţi au putut fi evacuaţi din Libia trecând prin acest centru.
La sfârşitul lui noiembrie 2019, UNHCR a avertizat că centrul este suprapopulat periculos de mult şi incapabil să funcţioneze ca un centru de tranzit. Pentru a-i încuraja pe migranţi să-l părăsească, agenţia a declarat că va înceta progresiv să furnizeze alimente către acest centru.
Şeful misiunii UNHCR a explicat că situaţia a devenit "insuportabilă" şi că în loc de acest centru misiunea va întări ajutorul său în zonele urbane.
Potrivit UNHCR, zeci de mii de refugiaţi şi solicitanţi de azil trăiesc în zonele urbane din Libia, ţară cufundată în haos după prăbuşirea regimului Muammar al-Gaddafi, în 2011. Ea este scena confruntării dintre Guvernul de Uniune (GNA), recunoscut de ONU şi având sediul la Tripoli, şi o forţă condusă de mareşalul Khalifa Haftar.
ONU îşi suspendă operaţiunile într-un centru pentru refugiaţi din Tripoli
București
9°C
Articole Similare

7
Donald Trump va discuta cu Mark Rutte despre ieșrea SUA din NATO
7

257
Stenograme. Convorbire Szijjarto-Lavrov scursă în presă: ministrul ungar ar fi acceptat să îi trimită omologului rus un document despre Ucraina
257

24
Conflictul din sudul Libanului escaladează - Hezbollah avertizează că sângele victimelor masacrului israelian în Liban "nu va fi vărsat în zadar"
24

34
După luni de întreruperi de curent iarna, Ucraina se confruntă din nou cu pene de curent
34

2.630
Răsturnare de situație la Teheran: Mojtaba Khamenei ar fi insistat asupra unui acord cu SUA în ultimele ore ale ultimatumului
2.630

44
Posibil armistițiu și în Asia Centrală - Afganistanul spune că a avut "discuţii cuprinzătoare" cu Pakistanul
44

108
Gardienii Revoluţiei anunţă că au doborât o dronă israeliană de tip Hermes 900 în sudul Iranului: Teheranul trece la amenințări
108

2.118
VIDEO SUA proclamă victorie totală în Iran. Șeful Pentagonului: forţele aeriene au fost anihilate; fabricile lor, rase de pe faţa pământului
2.118

45
Statele Golfului, în criză de rachete antiaeriene după atacurile iraniene, interesate de interceptoare anti-dronă ucrainene ieftine
45

97
Război în Orientul Mijlociu - Turcia a trimis un convoi cu ajutor umanitar în Iran
97

90
Donald Trump: Libanul "nu a fost inclus" în acordul de încetare a focului cu Iranul
90

3.728
Miza conflictului din Iran: Statele Unite sunt pregătite să-l ia cu forţa
3.728

42
O invazie de lăcuste a devastat peste 32.000 de hectare în Namibia
42
















Comentează