OpenAI lansează un model lingvistic mai puternic şi mult mai scump

Autor: Denisa Miron, Colaborator

Publicat: 20-03-2025 08:04

Actualizat: 20-03-2025 10:04

Article thumbnail

Sursă foto: Afdol Jehyeng / Alamy / Profimedia

Producătorul ChatGPT a lansat modelul lingvistic o1-pro, care este acum disponibil dezvoltatorilor prin intermediul API-urilor puse la dispoziţie de companie.

 

Conform companiei, o1-pro foloseşte mai multă putere de calcul şi, automat, energie pentru a se gândi mai bine şi a oferi răspunsuri mai bune decât celelalte modele ale companiei, relatează news.ro

Sporul de performanţă vine şi cu costuri mult mai mari - 150 de dolari pentru un milion de jetoane (aproximativ 750.000 de cuvinte), adică de două ori mai mult decât GPT-4.5 şi de zece ori mai mult decât o1.

Compania speră că performanţa superioară a noului model va fi suficientă pentru a convinge dezvoltatorii să plătească atât de mult.

Însă, primele impresii ale celor care au apucat să folosească noul AI nu par să fie pe măsura promisiunilor făcute de OpenAI sau a preţurilor. Acesta are probleme, de exemplu, cu puzzle-uri precum Sudoku.

Nu toţi dezvoltatorii au acces la o1-pro, ci doar cei care au plătit până acum cel puţin cinci dolari pe alte servicii ale companiei.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri