DESCARCĂ APLICAȚIA: iTunes app Android app on Google Play Windows Phone Store
CELE MAI NOI ȘTIRI ȘI ALERTE BREAKING NEWS: ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Opt traderi de cereale au exportat 660.000 tone grâu în Egipt din luna iulie a acestui an

cotidianulagricol.ro
grau

Principala destinație a grâului românesc din recolta acestui an rămâne Egiptul. Primele livrări din anul comercial 2019/2020 au fost deja efectuate, iar cantitățile contractate, până la data de 6 august a.c., de Autoritatea Generală pentru Aprovizionarea cu Mărfuri (GASC) din Egipt cu traderii de cereale care activează pe piața românească, se ridică deja la 660.000 de tone, potrivit fermierinromania.ro.

Opt traderi de cereale au încheiat contracte de furnizare cu GASC de la începutul anului de marketing 2019/2020 (luna iulie a.c.) pentru livrări de grâu până la jumătatea lunii septembrie, la prețuri FOB cuprinse între 196,71 de dolari/tonă (210,45 dolari/tonă CIF), la începutul sezonului, și 204,23 dolari/tonă (219,42 dolari/tonă CIF) la începutul lunii august a.c.

Traderul chinez COFCO (cel mai mare trader de cereale din România în anul 2018) a livrat în Egipt 60.000 de tone de grâu din România, în perioada 11 – 21 iulie 2019, pentru un contract încheiat cu GASC la 11 iunie a.c. Egiptul a achiziționat, în aceeași perioadă, și 60.000 de tone din Rusia, la niveluri de preț aproximativ egale, sub 200 de dolari/tonă. În perioada 22 – 31 iulie a.c., Ameropa și Cerealcom Dolj au furnizat 120.000 de tone de grâu și, respectiv, 60.000 de tone contractate în data de 20 iunie a.c. În același timp, Rusia a furnizat 110.000 tone.

Citește și: Prețurile au luat-o razna - Inflaţia în România, de trei ori mai mare decât media europeană

CHS, trader care activează în România, a livrat 60.000 de tone în prima decadă a lunii august, iar ADM și Glencore 120.000 de tone, și, respectiv, 60.000 de tone, până la 20 august a.c. Egiptul a cumpărat și din Ucraina 60.000 de tone de grâu, la un preț FOB egal cu cel al achizițiilor din România, sub 200 de dolari/tonă. În perioada 25 august – 5 septembrie a.c., Ameropa va furniza Egiptului 120.000 de tone de grâu din România, în baza unui contract de livrare din data de 23 iulie a.c. Ucraina vinde în Egipt 120.000 de tone, în aceeași perioadă, iar Rusia 60.000 de tone, la prețuri FOB în urcare, peste 200 de dolari/tonă. În data de 6 august a.c., GASC a contractat o cantitate de 60.000 de tone de grâu din România, cu traderul ADM, 115.000 tone din Ucraina și 240.000 de tone din Rusia, cu livrare în perioada 5 – 15 septembrie a.c.

Grâul de la Marea Neagră rămâne principalul furnizor pentru Egipt, fiind și cel mai competitiv.

Prețurile exportatorilor principali de grâu (dolari/tonă)

LunaArgentinaAustraliaMarea NeagrăSUAUE
Iulie 2019243248195212192
Iunie 2019245266197227215
Mai 2019240264211231214
Aprilie 2019219261216201211

Sursa: USDA

În România, grâul a fost tranzacționat la un preț mediu de 686 lei/tonă, cu livrare din Vestul țării, în prima săptămână din luna august a acestui an (31 iulie – 6 august 2019), în scădere de la 781 lei/tonă cu o lună în urmă (săptămâna 27 iunie – 3 iulie a.c.). În Estul țării prețul a fost de 688 lei/tonă, în scădere de la 732 lei/tonă, iar pentru grâul cu livrare din Sudul țării prețul mediu a fost de 675 lei/tonă, în scădere de la 708 lei/tonă.

Evoluția prețului grâului în România, în perioada 3 iulie – 6 august a.c. (lei/tonă)

Livrare31 iul. – 

6 aug.

24 iul. –

30 iul.

17 iul. –

23 iul.

10 iul. –

16 iul.

3 iul. –

9 iul.

27 iun. –

3 iul.

Vest686689711698688781
Est688678665708705732
Sud675664659698677708
FOB Constanța826805834824834942

Sursa: BRM

Recolta de grâu a României este estimată între 8,48 milioane tone și 8,9 milioane tone

În primele cinci săptămâni din anul de marketing 2019/2020, Egiptul a contractat 705.000 tone de grâu din Rusia, 660.000 tone din România și 415.000 tone din Ucraina, care vinde și la cel mai mic preț.

Producția de grâu a țărilor care livrează la Marea Neagră, prognozată de Departamentul pentru Agricultură din Statele Unite ale Americii (USDA) pentru anul comercial 2019/2020, se ridică la 130,5 milioane tone, principalii competitori din regiune ai României fiind: Rusia, cu o producție totală de grâu estimată la 73 de milioane de tone, și un volum al exporturilor de 34 milioane tone, conform ultimului raport USDA, din 12 august a.c. (principalele destinații ale grâului rusesc sunt Turcia, Egipt și Arabia Saudită), și Ucraina, pentru care este prognozată o recoltă de grâu de 29 de milioane de tone în anul comercial 2019/2020 și exporturi de 19,5 milioane tone (Ucraina exportă, în principal, în Indonezia și Egipt).

Alți producători ale căror mărfuri ajung la Marea Neagră sunt: Kazahstan, cu o producție de grâu estimată la 13 milioane tone, Uzbekistan (6,8 milioane tone), Belarus (2,9 milioane tone). Pentru România, este prognozată o producție de grâu între 8,48 milioane tone (prognoza din iulie a Comisiei Europene) și 8,9 milioane tone (prognoza USDA), pentru anul de marketing 2019/2020.

În anul comercial 2018/2019 (din iulie 2018, până în iunie 2019), România a exportat aproximativ 3,7 milioane tone de grâu, din care 17.000 tone grâu dur, livrat, în principal, Libanului și Turciei (Moldova a cumpărat aproape 300 de tone grâu dur). Egiptul, principala destinație a grâului românesc din spațiul extra-comunitar (35% din totalul exporturilor extra-UE) a cumpărat 1,294 milioane tone grâu ușor. Iordania a cumpărat 642.000 tone, iar Sudan 317.000 tone.

Țările din afara Uniunii Europene care au cumpărat grâu din recolta de anul trecut

Țări importatoareRomania
de grâu din RomâniaCantități export (mii tone)
Total extra-UE (iunie 2018 – iulie 2019)3.699
Egipt1.294
Iordania642
Sudan317
Etiopia315
Israel290
Yemen151
Libia140
Filipine133
Liban95
Coreea de Sud63
Vietnam56
Oman35
Emiratele Arabe Unite30
Kuweit27
Siria27
Qatar21
Thailanda20
Tunisia13
Turcia8

Sursa: Comisia Europeană

În anul calendaristic 2018 (ianuarie – decembrie 2018), Egiptul a importat 1,067 milioane tone grâu și meslin din România, în valoare totală de 188,3 milioane euro, potrivit Comisiei Europene, fiind cel mai mare cumpărător, urmat de Iordania – 755.884 tone (contravaloarea a aproximativ 132 milioane euro), Etiopia – 290.383 tone (contravaloarea a aproximativ 49,4 milioane euro), Libia – 255.810 tone (contravaloarea a 45,8 milioane euro), Israel – 181.773 (contravaloarea a aproximativ 34,3 milioane euro).

Valoarea totală a exporturilor României de grâu și meslin în țările extra-UE a fost, în anul 2018, de 582,23 milioane euro, conform Comisiei Europene, pentru 3,3 milioane tone de grâu și meslin vândute.

În anul 2018, România a exportat grâu, în țările extra-UE, în valoare de 582 milioane euro

Țări importatoareRomaniaRomania
de grâu și meslin din RomâniaValoare export (euro)Cantități export (Kg)
Total extra-UE (ian. – dec. 2018)582.228.0573.308.983.000
Egipt188.311.5931.066.595.000
Iordania132.075.832755.884.000
Etiopia49.365.962290.383.000
Libia45.804.118255.810.000
Israel34.251.780181.773.000
Yemen31.395.119179.560.000
Sudan31.490.186175.438.000
Filipine10.757.32664.750.000
Vietnam9.412.32256.485.000
Kenia6.401.03436.900.000
Oman6.117.08934.700.000
Liban6.041.57334.080.000
Thailanda5.430.17232.266.000
Emiratele Arabe Unite5.289.63029.959.000
Africa de Sud3.748.13822.688.000
Qatar3.660.27720.553.000
Somalia3.548.47420.419.000
Congo2.463.13415.026.000
Tunisia2.096.24812.800.000
Turcia1.936.09510.950.000
Uganda1.231.6357.100.000
Elveția488.4052.526.000
Myanmar198.9581.049.000
Moldova454.614792.000
Serbia63.249234.000
Ucraina113.718134.000
Norvegia29.35766.000
Azerbaidjan50.07660.000
Macedonia1.3493.000

ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Fii la curent cu cele mai noi stiri.

Urmărește stiripesurse.ro pe Facebook

×
NEWSLETTER

Nu uitaţi să daţi "Like". În felul acesta nu veţi rata cele mai importante ştiri.