PAOK a câştigat derbiul cu Panathinaikos, scor 2-1, în etapa a 20-a

Răzvan Lucescu

Echipa greacă PAOK Salonic, antrenată de tehnicianul român Răzvan Lucescu, a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Panathinaikos.

Elevii lui Răzvan Lucescu au marcat în minutul 40, prin Koulierakis, dar golul a fost anulat după consultarea VAR. Totuşi PAOK a reuşit să deschidă scorul în minutul 43, când a înscris Kiril Despodov. Oaspeţii au egalat în minutul 51, dintr-un penalti transformat de Anastasios Bakasetas. Despodov a fost însă omul decisiv pentru gazde, el stabilind scorul final în minutul 56.

PAOK s-a impus cu 2-1 şi este lider în Grecia, cu 47 de puncte. Pe locul secund se află AEK Atena, cu 45 de puncte, iar Panathinaikos este pe locul 3, cu 44 de puncte.