Papa Francisc, declarație ȘOC: Folosirea telefonului în timpul mesei reprezintă începutul războiului

Autor: Alexandra Cruceru, Redactor

Publicat: 10-04-2017

Actualizat: 10-04-2017

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Papa Francisc i-a avertizat pe tineri că folosirea telefonului în timpul mesei de seară, pentru a trimite mesaje, reprezintă primul pas către război. În cadrul unui discurs ţinut la Universitatea din Roma, el a subliniat pericolul ce poate apărea ca urmare a dispariţiei conversaţiei.

SUA, descindere de forță în Peninsula Coreeană. Ce urmărește Donald Trump

„Atunci când suntem la masă, atunci când vorbim cu alţii prin intermediul telefonului, acele momente marchează începutul războiului - pentru că nu există dialog", a spus liderul bisericii catolice, potrivit Mediafax.

Papa Francisc i-a mai criticat pe cei tineri şi pentru lipsa manierelor, subliniind faptul că a devenit oarecum uzual ca oamenii să îi insulte pe cei pe care nu îi cunosc. "Trebuie să vorbim mai puţin şi să ascultăm mai mult", a mai spus Francis.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri