Vlad Voiculescu, fost ministru al Sănătăţii și membru fondator al Mişcării România Împreună, a anunţat că strângerea de semnături pentru iniţiativa de modificare a legilor electorale, prin care se propune dublarea numărului de parlamentari din diaspora şi alegerea primarilor din două tururi de scrutin, va începe pe 1 septembrie şi presupune adunarea a cel puţin 100 de mii de semnături din 12 judeţe, potrivit Agerpres.
"Abuzurile de vineri seară nu sunt o simplă întâmplare, ci sunt efectul unui sistem electoral profund disfuncţional. Ajungerea la putere a unor personaje precum Carmen Dan, Viorica Dăncilă, Gabriela Firea, doamna Speranţa Clişeriu sau chiar domnul Liviu Dragnea, toate acestea au fost posibile datorită sistemului electoral actual al României, care face ca servilismul faţă de partid sau faţă de un lider al partidului să fie mai important decât competenţa. (...) Şi PSD-ul, şi sistemul electoral actual încurajează servilismul, acesta este adevărul şi acesta este motivul pentru Mişcarea România Împreună a lansat alături de alte partide - şi sperăm ca toate celelalte partide să ni se alăture - şi de 24 de organizaţii civice o iniţiativă legislativă cetăţenească pentru modificarea legilor electorale", a declarat Vlad Voiculescu, luni, într-o conferinţă de presă, alături de Dacian Cioloş.
Fostul ministru a explicat care sunt principalele modificări propuse.
"Sunt cel puţin trei lucruri: dublarea numărului de parlamentari aleşi de diaspora. În momentul actual, diaspora este reprezentată de şase parlamentari. Asta înseamnă un număr egal cu cel al parlamentarilor care reprezintă cele mai mici judeţe din România, precum Mehedinţi, Tulcea sau Covasna, deci, toate acele milioane de oameni din străinătate au şase reprezentanţi, lucrul acesta este inacceptabil şi am vrea să obţinem dublarea numărului de parlamentari ai diasporei. Apoi, introducerea dreptului românilor care locuiesc în străinătate, dar care nu au renunţat la domiciliu în România să voteze pentru parlamentarele din judeţele de unde provin şi să poată să facă asta în străinătate. În momentul acesta, oamenii din judeţele care au rămas depopulate nu-şi pot exprima dreptul de vot, nu-şi pot utiliza dreptul lor de vot, decât dacă fac mii de kilometri să vină acasă", a afirmat Vlad Voiculescu.
Acesta a adăugat că, în al treilea rând, prin această iniţiativă se doreşte revenirea la alegerea primarilor în două tururi de scrutin.
"Apoi, alegerea primarilor din două tururi. S-a vorbit mult despre asta şi în momentul în care avem primari aleşi cu mai puţin de 20%, cu voturile a mai puţin de 20% din populaţia acelei localităţi, nu ştiu ce legitimitate ar putea să aibă acei primari. Acestea sunt cele trei puncte care o să fie cuprinse în iniţiativa cetăţenească pentru modificarea legilor electorale", a spus Voiculescu.
El a subliniat că pentru această iniţiativă va fi nevoie de 100 de mii de semnături, iar campania va debuta de la 1 septembrie.
"Pentru că este vorba de o iniţiativă cetăţenească pentru modificarea unei legi, şi nu a Constituţiei, avem nevoie de 100 de mii de semnături din cel puţin 12 judeţe. În acest moment am obţinut deja avizul favorabil de la Consiliul Legislativ, strângerea de semnături începe de la 1 septembrie", a mai precizat Voiculescu.
Partidul lui Dacian Cioloș vrea DUBLAREA numărului de parlamentari din diaspora: Se strâng semnături pentru modificarea legilor electorale
Explorează subiectul
București
13°C
Articole Similare

169
Cât timp s-ar putea descurca România, pe cont propriu, dacă nu am mai avea de unde să importăm benzină și motorină
169

586
Vladimir Putin, la un pas să închidă robinetul de gaz pentru Europa. Va furniza doar partenerilor fideli
586

602
Protest cu mesaj politic în București: Susținere pentru opoziția iraniană și sloganuri de sprijin pentru Reza Pahlavi
602

3.695
VIDEO Iranul ar fi lansat o armă teribilă asupra Israelului/ Reacție de la Ierusalim
3.695

1.930
SURSE 'Agreement' în Coaliție! Guvernul e pregătit să intervină
1.930

1.333
'Este enorm'. Kövesi, avertisment dur de la Bruxelles: mafia fraudelor cu bani europeni scapă de sub control | DOCUMENT
1.333

1.289
Rachetă balistică lansată din Iran a vizat Turcia: NATO confirmă incidentul
1.289

3.391
Volodimir Zelenski îi dă o veste proastă lui Viktor Orban înainte de alegeri: 'Conducta petrolieră Drujba ar putea fi repusă în funcțiune abia peste o lună și jumătate'
3.391

1.850
VIDEO Iranul acuză o operațiune sub steag fals: Acuză Israelul că ar fi atacat Azerbaidjanul
1.850

1.891
VIDEO DIICOT, în colaborare cu FBI și Europol, au dat lovitura globală hackerilor: 5 români în vizor; o uriașă piață online de date furate, închisă
1.891

1.688
Nimeni nu se mai grăbește să cumpere apartamente în Dubai. Războiul din Orientul Mijlociu zdruncină piața imobiliară
1.688

2.114
Schimbare surpriză în legea șomajului: cine poate primi până la 27.000 de lei de la stat
2.114

3.747
Teheranul transmite un avertisment dur UE: 'Dacă Europa tace, toate țările vor plăti prețul' dacă nu fac nimic în privința războiului
3.747

















Comentează