Noi, românii, avem niște obiceiuri adânc imprimate în felul nostru de a fi și tare ne mai luptăm să le conservăm, chiar și atunci când nu sunt în interesul nostru. Șpaga la doctor sau buchetul de flori ori parfumul la profesoare, aproape că în memoria colectivă nu mai sunt considerate bunuri necuvenite. Păi cum să fie necuvenite când…așa se face dintotdeauna, nu?
Invariabil, atunci când ne-am rezolvat o problemă prin implicarea unui terț, facem tot posibilul să răsplătim eforturile acestuia din urmă. Cam asta se întâmplă în aceste zile în București.
Gabriela Firea s-a considerat bună de cinste și obligată astfel, să „ude” rezultatul alegerilor. Având în vedere că 68% dintre votanții proaspăt alesului primar general sunt oameni cu vârste de peste 50 de ani, bineînțeles că „cinstea” Gabrielei Firea nu putea consta, spre exemplu, într-un plan general de integrare a pistelor de bicicliști în București.
Soluția cea mai la îndemână a fost promisiunea de a face gratuit transportul public de suprafață. E o promisiune din care aproape că poți mirosi euforia generată de câștigarea alegerilor.
Spun acest lucru deoarece cred că bucureștenii, înainte de a se simți jefuiți de prețul biletelor RATB, se simt jefuiți de nervi și demnitate atunci când sunt obligați ca seara, în drumul de la muncă spre casă, să asculte ritmuri de Guță și Salam. Se simt jefuiți de energie în zilele de vară în care abonamentele RATB vin parcă la pachet cu abonamente la saună. Se simt jefuiți când li se cere să valideze cardul de călătorie dar emițătorii mesajelor de tip „leocoplast cu rivanol, trei la un leu” par a fi o parte integrată a serviciului de transport.
Bucureștenii, în general, nu se simt jefuiți de prețul per călătorie. Se simt jefuiți de condițiile pe care le asigură prețul călătoriei. Așa că, soluția nu este aceea de a oferi acces gratuit la transport, pentru ca oamenii să nu mai argumenteze că plătesc bani, deci vor condiții. Soluția este aceea de a îmbunătăți condițiile, chiar dacă acest lucru ar însemna inevitabil și o oarecare creștere a tarifului de transport. În fond, nu am auzit pe nimeni să se plângă de prețul călătoriei la Metrorex.
P.S. În această dimineață, Gabriela Firea și-a nuanțat puțin promisiunea din ultimele zile, în răspuns la obiecțiile apărute în spațiul public. Aceasta a declarat că gratuitatea la RATB va fi implementată numai după rezolvarea unor probleme urgente precum banda specială pentru RATB și taxi și modernizarea întregii regii de transport.
Comentează