Piedone, reacție după tragedie din Rahova: 'Prevenția salvează vieți – este momentul să acționăm ferm!' / Ce solicitare are către Guvern și ANRE

Autor: Alexandra Cruceru, Redactor

Publicat: 17-10-2025 21:02

Actualizat: 17-10-2025 22:47

Article thumbnail

Sursă foto: Facebook/ Cristian Popescu Piedone

Liderul Partidului Naționalist Reformarea României (PNRR), Cristian Popescu Piedone, a transmis vineri un mesaj dur după explozia devastatoare din Sectorul 5 al Capitalei, în urma căreia mai multe persoane și-au pierdut viața, iar alte zeci au fost rănite. Fostul președinte al Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) cere acțiuni ferme și măsuri urgente pentru verificarea instalațiilor de gaze și pentru prevenirea unor tragedii similare.

„Prevenția salvează vieți – este momentul să acționăm ferm!”

Astăzi, Sectorul 5 a fost zguduit de un incident grav, care a pus în pericol viețile unor cetățeni nevinovați. Mesajul este clar: siguranța în fața pericolelor legate de instalațiile de gaze nu mai poate fi tratată superficial.

În calitate de fost Președinte ANPC, dar și ca om profund afectat de cele întâmplate, transmit întreaga mea solidaritate celor afectați. Situația de azi este un nou semnal de alarmă – unul care trebuie să ne trezească pe toți la realitate: autorități, asociații de proprietari, locatari, distribuitori de gaze, și nu în ultimul rând, legislatori.

Legea este clară: conform prevederilor Legii 123/2012 privind energia, instalațiile de gaze trebuie verificate la fiecare 2 ani, iar reviziile generale trebuie făcute la fiecare 10 ani, doar prin firme autorizate ANRE.

Piedone: „E mai ușor să prevenim decât să plângem”

De asemenea, în locuințele unde configurația tehnică o impune, montarea detectoarelor de gaz este nu doar necesară, ci vitală. Acestea, conectate la electrovane, pot opri automat alimentarea cu gaz și pot preveni explozii și pierderi de vieți omenești.

În cazul suspiciunii de scurgeri, distribuitorul de gaze trebuie sesizat imediat. Acesta are obligația să intervină de urgență, să oprească alimentarea și să impună remedierea problemelor doar prin operatori autorizați.

Astăzi fac un apel ferm, dar responsabil către toate asociațiile de proprietari din Sectorul 5 și din întreaga Capitală:

Nu așteptați tragedia. E mai ușor să prevenim decât să plângem.

Voi propune atât factorilor guvernamentali cat și responsabililor din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență și distribuitorii de gaze, o campanie de informare și verificare a stării instalațiilor de gaz din blocurile vechi, acolo unde riscurile sunt majore.

La fiecare intrare a gazului în bloc și pe fiecare palier existenta unor senzori care în situația detectării unor scăpări de gaz vor închide automat vanele evitând astfel accidente.

Totodată, fac demersuri către Guvern și ANRE pentru ca:

• Montarea detectoarelor de gaz să devină obligatorie în toate locuințele cu potențial de risc;

• Firmele autorizate să poată interveni mai rapid în cazuri urgente;

• Asociațiile care refuză verificările legale să fie sancționate sever.

Este timpul să învățăm din greșeli. Este timpul ca prevenția să devină lege și practică de zi cu zi”, scrie Piedone pe Facebook.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri