Poli Iași a câștigat derby-ul Moldovei și este prima echipă care promovează în Superligă în acest sezon

Poli Iasi 2

Poli Iași a învins Oțelul Galați în derbiul Ligii a II-a de fotbal și a obținut promovarea în SuperLigă.

Partida Poli Iași-Oțelul Galați s-a disputat marți, pe stadionul Emil Alexandrescu și a fost câștigată de gazde, scor 2-0. Primul gol al partidei a fost înscris de mijlocașul Alin Roman în prelungirile primei reprize. Atacantul Shayon Harrison a dublat avantajul gazdelor în minutul 58, conform Mediafax.

În urma acestui rezultat ieșenii au obținut promovarea în SuperLigă. Deși mai sunt patru etape de disputat, ei sunt pe primul loc în clasament și au 13 puncte în plus față de echipa de pe locul 4, Dinamo București. Steaua București este pe locul 2 în clasament, dar nu are drept de promovare.

Oțelul Galați rămâne pe locul 3, care asigură promovarea în prima ligă. Gălățenii au șase puncte în plus față de Dinamo și șapte în fața echipei de pe locul 5, Gloria Buzău. Formațiile care vor termina pe locurile 4 și 5 vor disputa baraj de promovare cu echipe din SuperLigă.