Poli Timişoara continuă să spere la salvarea de la retrogradare:Victorie mare în faţa Iaşiului/VIDEO

gsp.ro
Chiajna Timisoara

ACS Poli Timișoara s-a impus cu 2-1 în meciul jucat pe teren propriu cu Poli Iași, în etapa a 24-a din sezonul regulat al Ligii 1. Timișoara a marcat în minutul 35 prin Pedro Henrique, la prima fază periculoasă în careul lui Caparco.

După pauză, Straton l-a faultat în careu pe Andrei Cristea, iar centralul Găman a arătat punctul cu var. Același Andrei Cristea a executat perfect lovitura de la 11 metri și a restabilit egalitatea. Gazdele au revenit însă rapid și au trecut din nou în avantaj grație reușitei lui Soljici, care a reluat din fața porții o centrare de pe partea dreaptă expediată de Bărbuț.

În minutul 63, Eugen Neagoe l-a trimis în teren pe Matos, însă mijlocașul a fost eliminat după mai puțin de un sfert de oră, perioadă în care a văzut două cartonașe galbene. Timișoara rămâne în continuare pe penultimul loc, la trei puncte în fața celor de la Târgu Mureș, în timp ce Poli Iași ocupă locul zece, la trei puncte de Botoșani și Voluntari, dar cu un meci mai puțin disputat.