Poliția Capitalei respinge declarația Stegarului Dac cu privire la controlul judiciar: 'Este falsă și poate induce în eroare opinia publică'

Autor: Alexandra Cruceru, Redactor

Publicat: 02-04-2025 12:55

Actualizat: 02-04-2025 15:55

Article thumbnail

Sursă foto: anchetazilei.ro

Poliția Capitalei vine cu precizări după ce „Stegarul Dac” Cezar Abrămuță a sugerat marți seară că polițiștii de la Secția 13 Poliție ar fi dispus anularea măsurii de control judiciar.

  • „Vă salută fratele vostru, Stegarul Dac, de la Secția 13 Poliție. Cu voia lui Dumnezeu am scăpat, oameni buni, de controlul judiciar. Dacă vă vine să credeți așa ceva, s-a întâmplat la Secția 13. Felicitări conducerii Secției 13, care m-a sprijinit. A fost o atmosferă incredibilă. Am cântat, ne-am îmbrățișatat, am plâns. Niște oameni minunați”, a spus marți seară Stegarul Dac într-un videoclip postat pe Facebook.

„Organele de poliție nu au competența de a dispune sau de a revoca măsuri preventive, cum este controlul judiciar. Aceste măsuri sunt dispuse exclusiv de către organele judiciare competente, respectiv procurorul sau instanța de judecată, conform prevederilor Codului de Procedură Penală. În conformitate cu legislația în vigoare, controlul judiciar poate fi revocat sau modificat doar printr-o decizie a instanței de judecată sau, în anumite cazuri, de către procuror în faza de urmărire penală. Polițiștii au responsabilitatea de a supraveghea respectarea obligațiilor impuse de această măsură și de a sesiza organele competente în cazul în care se constată încălcări ale acesteia. Reiterăm faptul că orice informație care sugerează că poliția ar avea autoritatea de a anula controlul judiciar este falsă și poate induce în eroare opinia publică”, transmite Poliția Capitalei.

Autoritățile îndeamnă cetățenii să se informeze doar din surse oficiale și să trateze cu discernământ informațiile care circulă în spațiul public.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri