Atacurile grupării Stat Islamic (SI) în Europa şi în lume arată că politica occidentalilor în Orientul Mijlociu are un efect contraproductiv, a afirmat duminică ghidul suprem iranian, ayatollahul Ali Khamenei, la o zi după atentatul sângeros de la Londra, scrie AFP preluat de agerpres.
"În prezent, Daech (acronimul în arabă al SI) este alungat din fiefurile sale din Irak şi Siria şi se extinde spre alte ţări - Afganistan, Pakistan, chiar Filipine şi ţările europene", a declarat Ali Khamenei într-un discurs transmis la televiziune.
"Este un foc pe care puterile occidentale l-au declanşat şi care s-a întors împotriva lor", a susţinut el la Teheran în cursul unei ceremonii care a marcat comemorarea decesului fondatorului Republicii Islamice, ayatollahul Ruhollah Khomeini, în 1989.
Sâmbătă seară la Londra, mai mulţi indivizi au intrat cu o camionetă în trecătorii aflaţi pe London Bridge după care au atacat trecătorii din apropiere cu cuţitul, făcând şapte morţi şi peste 50 de răniţi.
Declaraţiile ayatollahul Ali Khamenei sună ca un răspuns la retorica reformistă utilizată de preşedintele Hassan Rohani în cursul campaniei electorale care a dus la realegerea sa luna trecută.
Rohani a afirmat despre adversarii săi conservatori că sunt "extremişti" şi a promis mai multe libertăţi individuale şi dialogul cu Occidentul.
Khamenei a deplâns asimilarea "comportamentului revoluţionar" cu extremismul. "A fi revoluţionar este ce are nevoie ţara noastră în prezent", a afirmat el, adăugând că este de neconceput să fie "din nou dominată de puterea Americii şi aroganţa sa".
Ghidul suprem iranian a mai criticat Arabia Saudită, marele rival al Iranului şi aliat al Statelor Unite, acuzând recenta vizită la Riad a preşedintelui american, Donald Trump, soldată cu încheierea unor contracte în valoare de miliarde de dolari.
"Pentru a-l mulţumi pe noul preşedinte american, guvernul saudit este obligat să cheltuiască mai multe de jumătate din resursele sale financiare (...), conform dorinţei Americii", a spus ayatollahul Ali Khamenei.
Politica Occidentului s-a întors împotriva sa (ghidul suprem iranian)
Explorează subiectul
Articole Similare

5
Poliţistul responsabil cu securitatea echipei Franţei, sancţionat după o donaţie făcută de Kylian Mbappe
5

23
Jaf de 30 mil. € în vestul Germaniei, la o sucursală a unei case de economii
23

1.057
Rusia a atacat porturile ucrainene de la Marea Neagră, avariind o navă civilă
1.057

32
Partidul german de extremă dreapta AfD a fost invitat să participe la Conferinţa de securitate de la München din 2026
32

1.382
Peskov spune că „tentativa de atac" asupra reședinței lui Putin este un „atac terorist”, îndreptat și „împotriva lui Trump”
1.382

57
Zeci de medicamente din Franța sunt considerate mai periculoase decât utile, inclusiv produse autorizate în 2025
57

1.439
'O nouă rundă de minciuni': Ucraina neagă atacul cu drone asupra reședinței lui Putin, dar Kremlinul continuă să insiste
1.439

33
Franța mobilizează 10.000 de forțe de ordine la Paris pentru a preveni violențele de Revelion
33

26
357 de persoane arestate în 21 de provincii din Turcia, într-o amplă operaţiune împotriva organizaţiei Stat Islamic (SI)
26

2.547
Ultima sa dorință nu va fi respectată: schimbare majoră la funeraliile celebrei Brigitte Bardot
2.547

1.079
Așa arată viitorul, potrivit TIME: Marile invenții care au definit anul 2025
1.079

52
Partidele conservatoare din Spania resping ideea unui cordon sanitar în jurul extremei drepte
52

1.120
Un român a băgat spaima în francezi. Înarmat cu un ciocan, bărbatul a atacat călătorii din metrou
1.120

















Comentează