Polonezul Alan Banaszek, învingător în etapa a doua a Turului Ţinutului Secuiesc la ciclism

ciclism

Rutierul polonez Alan Banaszek (Mazowsze Serce Polski) a câştigat etapa a doua a Turului ciclist al Ţinutului Secuiesc, desfăşurată joi, pe traseul Odorheiu Secuiesc - Gheorgheni - Izvorul Mureşului - Miercurea Ciuc, anunță Agerpres.

Alan Banaszek a fost cronometrat cu timpul de 2 h 50 min 03 sec pe 125,2 km, fiind urmat de austriacul Daniel Auer (WSA KTM Graz), în acelaşi timp, şi de vărul său Norbert Banaszek (Mazowsze Serce Polski), la 2 secunde. De remarcat că Adrian Banaszek (Mazowsze Serce Polski), fratele lui Norbert, s-a clasat pe locul 13, la 2 secunde de câştigător.

Italianul Andrea Guardini (Giotti Victoria Savini Due), câştigătorul primei etape, a încheiat pe 10.

Primul român care a terminat etapa a fost Emil Dima (Giotti Victoria Savini Due), pe locul 30, în acelaşi timp cu al doilea clasat.

La general, Daniel Auer este lider, urmat de Alan Banaszek, la 4 secunde, de Andrea Guardini, la 8 secunde, Norbert Banaszek, la 13 secunde, Adrian Banaszek, la 14 secunde, Emil Dima, tot la 14 secunde, etc.

La categoria Under-23 lider este belgianul Gilles van Kerckvoorde (Bataia Cycle Club).

Dima este lider în clasamentul căţărătorilor, iar Daniel Auer conduce în cel al sprinterilor.

Vineri va avea loc etapa a treia, pe traseul Sfântu Gheorghe - Târgu Secuiesc - Covasna - Sfântu Gheorghe (122,6 km).

Niciuna din cele 14 ediţii anterioare ale cursei nu a fost câştigată de un român.