Partidul conservator eurosceptic de opoziţie al lui Jaroslaw Kaczynski ar urma să câştige alegerile legislative poloneze de la 25 octombrie, dar nu va putea guverna singur, informează două sondaje publicate vineri, relatează AFP.
PiS (Lege şi Justiţie) ar avea nevoie, pentru a forma un guvern, să se alieze cu mişcarea antisistem Kukiz'15, fondată de cântăreţul de rock Pawel Kukiz, militant pentru introducerea votului uninominal care foloseşte un discurs naţionalist de dreapta.
La o lună până la scrutin, PiS este creditat cu 34% din intenţiile de vot, faţă de 30% în cazul liberalilor centrişti de la Platforma civică (PO) al premierului la final de mandat Ewa Kopacz, conform unei anchete realizate între 17 şi 23 septembrie de institutul CBOS pe un eşantion de 972 de persoane. Aceste cifre ilustrează o scădere de două puncte pentru PiS şi o creştere de trei puncte pentru PO în interval de o lună.
Pe lângă mişcarea Kukiz (7%, în scădere cu 5%), viitorul parlament ar urma să cuprindă şi reprezentanţi ai grupului neoliberal Nowoczesna al economistului Ryszard Petru (6%, +2%) şi ai Partidului ţărănesc PSL (5%, +1%), partener în actuala coaliţie cu PO.
Un alt sondaj, realizat între 17 şi 21 septembrie de grupul de ziare regionale Polska Press şi institutul Dobra Opinia pe un eşantion de 8.000 de persoane, anunţă tot victoria partidului lui Jaroslaw Kaczynski.
PiS este în frunte, cu 39,2%, în faţa PO (25,7%) şi Kukiz'15, cu 9,8%. Pe al patrulea loc acest sondaj plasează însă coaliţia Stângii unite, cu 8,1%, urmată de Partidul ţărănesc (5,8%) şi de neoliberalii din Nowoczesna (5,5%).
PiS, al cărui candidat, Andrzej Duda, a câştigat alegerile prezidenţiale în mai, propune o femeie, Beata Szydlo, drept candidată la postul de prim-ministru.
Atunci când PiS a fost la putere între 2005 şi 2007, Polonia a cunoscut o situaţie politică inedită, fiind condusă de doi fraţi gemeni, Jaroslaw Kaczynski, în fruntea guvernului, şi Lech Kaczynski, la preşedinţia ţării. Cel din urmă a murit în 2010, în accidentul de avion de la Smolensk, din Rusia. AGERPRES
Polonia: Partidul lui Kaczynski va câştiga alegerile, dar nu va putea forma singur guvernul (sondaj)
Explorează subiectul
Articole Similare

1
Cum alungă lumea ghinionul de Anul Nou: obiceiuri bizare și surprinzătoare din toate colțurile globului
1

19
Von der Leyen: Aderarea la UE va fi pentru Ucraina o garanţie de securitate cheie
19

13
Situaţia umanitară din Gaza rămâne catastrofală, avertizează la unison miniştrii de Externe din zece țări
13

1.040
'Doamna cu coasa îi suflă în ceafă' - Mesaj extrem de la Kremlin: Medvedev sugerează moartea lui Zelenski în noi declarații
1.040

37
Zekenski anunţă o reuniune cu lideri din ţări aliate Kievului în Franţa
37

2.321
Kremlinul reacționează după declarațiile controversate ale lui Donald Trump: Apel la calm în conflictul cu Iranul
2.321

48
Un autobuz a intrat într-o clădire din Stockholm: Zece răniţi, dintre care unul grav
48

16
Autorii atacului de pe plaja Bondi 'aparent au acţionat singuri', anunţă poliţia australiană
16

2.052
FOTO Ucraina îi răspunde lui Lavrov cu o caricatură: „Mincinosul mincinoşilor”
2.052

1.213
VIDEO Trump primește în cele din urmă un premiu pentru pace: țara care îl susține pe președintele SUA
1.213

17
SUA: Exporturile de soia rămân sub nivelurile prognozate
17

41
Poliţistul responsabil cu securitatea echipei Franţei, sancţionat după o donaţie făcută de Kylian Mbappe
41

91
Jaf de 30 mil. € în vestul Germaniei, la o sucursală a unei case de economii
91

















Comentează