Nivelul de poluare din New Delhi a continuat să fie unul "deosebit de dăunător pentru sănătate", joi, în pofida unei uşoare îmbunătăţiri a calităţii aerului după vârfurile de toxicitate atinse în timpul festivalului hindus Diwali, situaţie agravată de utilizarea masivă a artificiilor, transmite agenţia EFE, conform agerpres.ro.
Capitala Indiei a continuat să ocupe joi primul loc în clasamentul celor mai poluate oraşe din lume, potrivit platformei elveţiene IQAir, care a înregistrat un indice de calitate a aerului (ICA) de 221 de puncte la ora locală 13:00 (7:30 GMT). Deşi inferior indicelui de peste 280 de puncte atins miercuri seară, acest nivel se menţine în categoria "foarte dăunător".
Concentraţia de particule PM 2,5, cele mai periculoase pentru sănătate, era de 146 micrograme pe metru cub, de aproape 30 peste nivelurile recomandate de Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) pentru o expunere prelungită.
În noaptea de miercuri spre joi, indicele, care se calculează pe baza datelor privind concentraţia de poluanţi din aer, a depăşit 280 de puncte, potrivit platformei elveţiene, care a plasat din nou capitala New Delhi pe primul loc în lista oraşelor cele mai poluate din lume, urmat de Karachi, Pakistan şi Dhaka, Bangladesh.
La rândul său, Comisia Centrală de Control al Poluării (CPCB), organismul indian de măsurare, a înregistrat pe propria sa scară un indice ICA de 316 puncte, confirmând că New Delhi rămâne joi cel mai poluat oraş din ţară.
Deteriorarea calităţii aerului în New Delhi este o situaţie care se repetă anual în lunile friguroase.
Sărbătorirea Diwali şi alte festivaluri în timpul cărora se utilizează artificii intensifică reducerea calităţii aerului. În plus, vântul slab împiedică dispersarea agenţilor poluanţi, în principal noxe de la autovehicule, praf de pe şantiere şi fum rezultat din arderea resturilor vegetale.
Comentează