Premier League, etapa a 20-a: Aston Villa o învinge pe Leeds United, scor 2-1

Premier League

Echipa engleză Aston Villa a învins vineri, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Leeds United, în primul meci al etapei a 20-a din Premier League, transmite news.ro.

Aston Villa a deschis scorul repede, prin Leon Bailey, încă din minutul 3, când a profitat de pasa lui Boubacar Kamara.

Gazdele au avut apoi, încă din prima repriză, două schimbări forţate de accidentări. Au ieşit Lucas Digne (min. 10) şi Ollie Watkins (min. 32), înlocuiţi de Alex Moreno şi Danny Ings.

În minutul 45+2 arbitrul Michael Oliver a anulat un gol al lui Aston Villa, după consultarea VAR, pentru un ofsaid.

Gazdele au înscris totuşi un gol valabil în minutul 64, prin Emiliano Buendia, atunci când au trecut încă odată prin emoţiile VAR-ului, dar arbitrul a acordat golul argentinianului şi Villa a condus cu 2-0.

În minutul 83 Patrick Bamford a înscris din careu la o acţiune a internaţionalului italian Gnonto şi a redus din diferenţă, însă scorul final a fost Aston Villa – Leeds United 2-1.

Aston Villa a acumulat 25 de puncte şi se află pe poziţia a 11-a în clasamentul Premier League, iar Leeds United ocupă locul 14, cu 17 puncte.