Premierul Katrin Jakobsdottir a cerut Federaţiei islandeze de fotbal (KSI) să elimine abuzurile sexuale după ce această instituţie a fost acuzată că a ascuns acuzaţiile de agresiune sexuală aduse unor jucători ai echipei naţionale, transmite miercuri BBC, citat de agerpres.
Doamna Jakobsdottir s-a declarat întristată de acuzaţiile care au aruncat în criză Federaţia islandeză de fotbal.
Fotbalul islandez este zguduit de acest scandal într-o perioadă când echipa naţională va disputa trei meciuri, la Reykjavik, în Grupa J a preliminariilor Cupei Mondiale 2022. Islanda va primi vizita României, joi 2 septembrie, apoi va întâlni Macedonia de Nord (5 septembrie) şi Germania (8 septembrie).
KSI le-a cerut scuze persoanelor implicate, după care întreaga sa conducere a demisionat.
Scandalul a izbucnit săptămâna trecută, după ce o femeie a susţinut că a fost agresată sexual.
Într-un interviu acordat radioteleviziunii islandeze RUV, Thorhildur Gyda Arnarsdottir, 25 de ani, l-a acuzat pe un component al echipei naţionale că a agresat-o sexual într-un club de noapte din Reykjavik în septembrie 2017. Arnarsdottir a declarat că ea şi altă femeie au depus plângere la poliţie după ce au fost agresate sexual de un fotbalist în acea noapte.
Luni, clubul suedez IFK Goteborg a indicat că unul dintre fotbaliştii săi, al cărui nume nu a fost dezvăluit, "a comis hărţuire sexuală în 2017". Poliţia a fost anunţată în legătură cu acest caz. "Ancheta poliţiei nu a dus la nicio urmărire penală, dar părţile au convenit asupra unui acord", a adăugat clubul.
Potrivit presei islandeze, acuzaţii împotriva unor foşti şi actuali membri ai echipei naţionale circulă de câteva săptămâni pe reţelele de socializare.
Arnarsdottir a spus că ştie de cel puţin alţi şase jucători care au fost acuzaţi de agresiune sexuală. Ea s-a arătat mulţumită de decizia conducerii KSI de a demisiona şi a mulţumit pentru susţinerea pe care a primit-o.
"Sper doar că acest lucru ne-a arătat ca societate că trebuie să începem să le credem pe victime când fac un pas înainte", a spus ea.
Marţi, premierul a vorbit despre acest scandal după o reuniune a cabinetului, declarând că este tristă că a fost nevoie de aceste acuzaţii pentru a apărea discuţii despre abuzurile sexuale în fotbal.
Ea şi-a exprimat "marea admiraţie pentru victime" care au ieşit în public, şi a spus că respectă demisia consiliului de administraţie al KSI şi a preşedintelui acestui for, Gudni Bergsson.
"Sper că aceasta va fi o lecţie pentru mişcarea fotbalistică", a spus doamna Jakobsdottir, care a solicitat o reevaluare la nivel local a modului în care sportul se ocupă de acuzaţiile de abuz.
KSI a afirmat anterior: "Lucrăm deja cu profesionişti externi pentru a examina toate răspunsurile la infracţiunile şi violenţele sexuale în cadrul federaţiei şi felul în care a fost şi va fi acordat sprijin victimelor."
Premierul Islandei se implică în scandalul sexual din fotbal: Sper că aceasta va fi o lecţie pentru mişcarea fotbalistică
București
9°C
Articole Similare

23
Matei Radu s-a calificat în semifinalele CM de scrimă pentru cadeți
23

39
Victoria Carl, suspendată 18 luni pentru dopaj
39

71
Dinamo se alătură cluburilor nemulțumite de noile prevederi legislativ
71

42
Gigi Buffon a demisionat din funcția de șef al delegației Italiei
42

33
Farul Constanţa se alătură cluburilor care contestă noile prevederi legislative din sport
33

15
Rapperul J. Cole va juca baschet în China, la Nanjing Monkey Kings
15

22
CSM București U17 s-a calificat în finala turneului preliminar de la Ankara
22

27
Guvernul și FRF pregătesc candidatura pentru finala Ligii Europa 2028 sau 2029
27

42
Gabriele Gravina a demisionat din funcția de președinte al Federaţiei Italiene de Fotbal
42

35
Iga Swiatek anunță un nou antrenor după începutul dificil de sezon
35

56
Sezonul de schi din Poiana Brașov s-a încheiat cu 1,7 milioane de treceri
56

41
Universitatea Craiova critică modificările aduse la Legea 4/2008
41

55
Cum vrea ministrul Apărării să o trimită pe Steaua în Superliga: Apel la mediul privat
55
















Comentează