Premierul macedonean Zoran Zaev a lăudat sâmbătă ''curajul'' deputaţilor greci şi macedoneni care au aprobat acordul privind schimbarea denumirii ţării sale, la o zi după votul în parlamentul de la Atena, relatează AFP preluată de Agerpres.
''Ştim foarte bine că nu este uşor. Dar era mai mult decât necesar, extrem de necesar, pentru cele două ţări şi pentru cele două popoare'', a declarat Zaev în deschiderea unei conferinţe economice la Veles (centru).
Intrarea în vigoare a acordului încheiat în iunie 2018, care redenumeşte Macedonia în ''Republica Macedonia de Nord'', ar urma să ridice veto-ul Atenei faţă de aderarea acestei ţări la NATO şi să-i permită să înceapă negocierile de aderare la Uniunea Europeană.
Grecia a insistat pentru schimbarea numelui micului său vecin, fostă republică iugoslavă, încă de la proclamarea independenţei sale în 1991. Pentru greci, termenul 'Macedonia' aparţine patrimoniului lor istoric şi provinciei cu acelaşi nume din nordul Greciei.
Zoran Zaev i-a mulţumit ''cu mândrie'' şi ''prietenului'' său Alexis Tsipras, premierul grec, pentru ''un vot victorios''.
Acordul, votat pe 11 ianuarie de către parlamentul de la Skopje, a fost aprobat la limită în cele două ţări. Un mare număr de deputaţi s-au opus documentului, precum şi o mare parte dintre greci şi macedoneni.
Acordul va intra în vigoare formal când Grecia va informa oficial Skopje în legătură cu rezultatul votului.
Premierul macedonean a lăudat curajul deputaţilor greci şi macedoneni care au aprobat acordul privind numele Macedoniei
Explorează subiectul
Articole Similare

0
Fâșia Gaza a fost ruptă în două - Ultimul punct de trecere către sud a fost închis
0

172
Criză fără precedent de combustibil în Rusia: 'Situația este critică!' / Ce a cauzat penuria?
172

7
Discuțiile de pace sunt în pauză - Rusia şi-a intensificat atacurile cu rază lungă împotriva Ucrainei în ultima lună
7

18
Reuniunea de la Copenhaga: Premierul danez avertizează că situația de securitate din Europa se va înrăutăți
18

24
Rafael Grossi îl contrazice pe Zelenski: la centrala nucleară Zaporijia nu este niciun pericol imediat
24

1.643
VIDEO Imagini dureroase în SUA - Tatăl unei tinere ucise demască sistemul defect care lasă infractorii liberi / Elon Musk reacționează
1.643

72
VIDEO impresionant din Afganistan: afganii merg la granița cu Pakistanu, pentru a prinde semnal la Internet, asta după ce talibanii au tăiat internetul în țară
72

5.019
Incident șocant în Germania: persoane necunoscute au tras într-un avion al armatei în timp ce decola / Explozie și un fulger de lumină
5.019

6.469
Șeful Pengatonului, anunț terifiant în fața sutelor de generali americani: 'SUA trebuie să se pregătească de război. Pacifismul este... naiv și periculos'
6.469

68
Cursa înarmărilor în Pacific - Japonia își dotează o navă de război cu rachete Tomahawk
68

2.364
Blocajul de la Washington are efecte la București și Chișinău: Ambasadele SUA anunță activitate redusă
2.364

47
Germania reia exporturile de armament către Israel
47

2.585
VIDEO În plin război, natura s-a dezlănțuit la Odesa - Cel puțin nouă persoane au murit în urma unui adevărat potop
2.585
Comentează