"Cei care se îndoiesc trebuie să părăsească imediat forţele armate", a avertizat joi preşedintele venezuelean Nicolas Maduro împotriva oricărei "fracturi" în cadrul armatei venezuelene de care ar profita "Trump şi imperialismul", potrivit France Presse, scrie agerpres.ro.
"Trebuie să strângem rândurile pentru patrie, nu este timpul pentru fracturi, oricare ar fi ele", a insistat şeful statului într-un discurs rostit în faţa conducerii armatei, înaintea unor manevre militare convocate pentru sfârşitul acestei săptămâni, manevre ce intervin după ce preşedintele american Donald Trump a ameninţat regimul de la Caracas cu o intervenţie militară americană.
"Fie sunteţi pentru Trump şi imperialism, fie sunteţi pentru forţele armate şi pentru patrie. Aici nimeni nu se poate ascunde, Venezuela nu a fost niciodată atât de ameninţată", a afirmat liderul chavist (după numele lui Hugo Chavez, preşedintele ţării din 1999 până la moartea sa în 2013).
Fiţi "gata să luptaţi cu mândrie, cu arme împotriva unei posibile invazii americane", a lansat în continuare Nicolas Maduro, estimând că SUA "tratează Venezuela ca pe o dictatură".
Potrivit şefului statului venezuelean, Washingtonul pregăteşte o "blocadă navală" pentru a împiedica exporturile de petrol de care depinde economia ţării.
Extrem de criticat, preşedintele Maduro se confruntă de la începutul lunii aprilie cu un val violent de proteste. El a fost acuzat pentru alegerea unei adunări constituante "marionetă" la sfârşitul lunii iulie, adunare constituantă care a preluat acum puterile legislative ale Adunării Naţionale, singura instituţie din ţară controlată de opoziţie de la sfârşitul anului 2015.
Într-un discurs miercuri la Miami, vicepreşedintele american Mike Pence a dat asigurări că SUA nu vor lua decizii unilaterale faţă de criza venezueleană, dar a avertizat că SUA nu vor permite "prăbuşirea Venezuelei", estimând că un astfel de eveniment ar ameninţa celelalte ţări din regiune, conform AFP.
Preşedintele venezuelean Nicolas Maduro, avertisment: 'Cei care se îndoiesc trebuie să părăsească imediat forţele armate'
Explorează subiectul
București
9°C
Articole Similare

628
Atac masiv asupra Ucrainei - Sute de drone au făcut ravagii în vestul țării
628

35
Bombardamente israeliene în Liban - Peste 40 de agenți Hezbollah ar fi fost uciși
35

1.576
Scandal uriaș în Asia! China, acuzată că a sabotat cablurile Taiwanului – scenariu „Nord Stream” în Pacific
1.576

43
SUA cer Spaniei o anchetă după eutanasierea unei tinere spaniole paraplegice
43

4.744
Reacție violentă de la Teheran după discursul lui Donald Trump: ”acest război va continua până la umilirea vostră, dezonoarea voastră, ultimele voastre regretele şi capitularea voastră”
4.744

41
Cum gestionează China criza carburanților - Companiile private de rafinare trebuie să menţină producţia chiar dacă lucrează în pierdere
41

67
Emmanuel Macron se îndreaptă spre Coreea de Sud după vizita sa în Japonia
67

5.706
VIDEO „Ultimul dictator al Europei” se pregătește de război! Lukașenko: „Vom răspunde. Pentru asta ne pregătim!”
5.706

5.551
Donald Trump s-a supărat pe Londra și Paris: ”Emmanuel Macron este maltratat de soţia sa”
5.551

141
Americanii dau alarma: "Nu călătoriţi în Irak sub niciun motiv. Părăsiţi imediat ţara dacă vă aflaţi acolo"
141

186
Reacție la discursul lui Trump - Teheranul menține stocuri ascunse de arme și muniții: „Centrele pe care credeți că le-ați vizat sunt nesemnificative”
186

134
IDF susține că a bombardat o bază importantă a forțelor terestre ale IRGC
134

9.449
BREAKING: Procurorii olandezi anunță „noi evoluții” în cazul coifului dacic furat. Au fost găsite piesele
9.449
















Comentează