Preşedintele Xi Jinping a cerut presei chineze să-şi crească influenţa în plan global

Autor: Gabriel Zamfirescu, Redactor

Publicat: 19-02-2016

Actualizat: 19-02-2016

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Presa de stat din China trebuie să urmărească cu stricteţe linia Partidului Comunist Chinez (PCC) şi să se concentreze ''pe relatările pozitive'', a afirmat preşedintele Xi Jinping vineri, după ce a vizitat cele trei mari instituţii de presă din ţară: ''Ziarul poporului'', agenţia de ştiri Xinhua şi televiziunea centrală, transmite Xinhua.

Este nevoie ca jurnaliştii să fie educaţi în spirit marxist, astfel încât aceştia să devină factori de ''difuzare a politicilor şi propunerilor PCC'' şi ''promotori ai progresului social'', a afirmat preşedintele la un simpozion organizat la Beijing, la care au luat parte 180 de reprezentanţi ai mass-media. În discursul său, el a subliniat că misiunea presei de partid constă în a oferi îndrumare publicului, a sluji interesele generale ale ţării, a întări încrederea şi a conecta China la restul lumii. Preşedintele a insistat pe necesitatea ca vocea presei chineze să fie tot mai puternică la nivel internaţional şi a pledat pentru grupuri media chineze cât mai influente în plan global.

Totodată, a menţionat că ''oficialităţile trebuie să-şi amelioreze capacitatea de a interacţiona cu mass-media şi de a o folosi eficient în popularizarea politicilor şi ideilor lor'' şi pentru a înţelege părerile cetăţenilor. Vizita preşedintelui chinez, prima de acest gen de când şi-a preluat actualul mandat, a fost amplu reflectată de cele trei instituţii de presă care s-au pregătit în detaliu pentru a-l primi pe înaltul oaspete, remarcă EFE, amintind că ''turneul mediatic" de vineri s-a încheiat cu Xi Jinping dând o scurtă declaraţie de pe scaunul prezentatorului programelor de ştiri ale televiziunii naţionale.

Relatând despre aceleaşi vizite, Reuters menţionează că agenţia Xinhua a deschis zeci de noi birouri în lume, Televiziunea Centrală Chineză (CCTV) a lansat în SUA un canal în limba engleză care emite 24 de ore din 24, iar ''Ziarul poporului'' publică mai multe ediţii regionale în diferite părţi ale lumii, anunţă Agerpres.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri