Prima SURPRIZĂ de la Euro 2016: Portugalia s-a împiedicat de Islanda / VIDEO

Islanda a oferit o surpriză uriașă la primul său meci la un Campionat European! În Franța, la Saint Etienne, Portugalia a reușit doar un egal cu islandezii.

Cristiano Ronaldo și colegii săi au deschis scorul prin Nani, în minutul 32. La scurt timp după pauză, insularii au dat lovitura. Au egalat și au șocat tot fotbalul european. Portughezii nu au reușit să marcheze golul victoriei, iar meciul s-a terminat la egalitate. Ungaria e liderul surpriză al grupei, cu 3 puncte, după 2-0 cu Austria.

UPDATE min 86 Rui Patricio scapă Portugalia de la o rușine. Scoate șutul lui Finnbogason

UPDATE min 85 Cristiano Ronaldo rateayă o imensă ocazie pentru lusitani. Nu reușește să-l învingă din 6 metri pe portarul islandez

UPDATE min 77 Quaresma are șansa golului la două minute după ce a intrat pe teren, dar șutul său este deviat în corner

UPDATE min 72 Nani e aproape de egalare, dar lovitura sa de cap ocolește de puțin poarta nordicilor

UPDATE min 61 Reluarea cu capul a lui Guerreiro este reținută de Halldorsson

UPDATE min 60 Andre Gomez trage la poartă, dar goalkeeper-ul islandez respinge în corner

UPDATE min 5o Islanda egalează după reușita lui Bjarnason

UPDATE min 46 Meciul a fost reluat

UPDATE min 45 Pauză la Saint Etienne: Portugalia - Islanda 1-0

UPDATE min 32 Nani marchează, iar Portugalia conduce cu 1-0

UPDATE min 23: Cristian Ronaldo are prima ocazie. Trimite cu capul, peste poarta Islandei.

UPDATE min 21: Luis Carlos Almeida da Cunha trimite cu capul, dar portarul islandez respinge.

UPDATE min 3: Islanda ratează o ocazie uriașă. Gylfi Sigurdsson e singur cu portarul Rui Patricio, dar nu reușește să îl învingă.

Portugalia are un meci care pare foarte uşor la prima vedere împotriva naţionalei Islandei. Cristiano Ronaldo își începe aventura la Euro 2016. La utlimul meci dintre cele două naționale, Portugalia a câştigat cu 5-3 pe teren propriu.

Din Grupa F mai fac parte Austria şi Ungaria. Maghiarii s-au impus cu 2-0 în meciul cu austriecii.

ECHIPELE DE START

Portugalia: Rui Patricio - Guerreiro, Pepe, Carvalho, Vieirinha - Andre Gomes, Danilo, Joao Mario - Ronaldo, Moutinho, Nani

Islanda: Halldorsson - B. Sevarsson, R. Sigurdsson, Arnason, Skulason - Gudmundsson, Gunnarsson, G. Sigurdsson, Bjarnason - Sigthorsson, Bodvarsson, scrie gsp.ro.