Primele declarații ale lui Gică Hagi, după meciul de senzație al lui Ianis: 'De acum o să-l vedeţi pe el, o să vorbească, şi noi, restul, o să ne uităm la el'

Gică Hagi Ianis Hagi

Gheorghe Hagi a fost impresionat de jocul făcut de Ianis împotriva celor de la Braga, meci în care acesta a marcat două goluri. Tatăl lui Ianis a declarat că acesta a ales echipa ideală atunci când a mers la Rangers.

Tehnicianul Viitorului a asistat la meci din tribune şi a mărturisit că a discutat cu Steven Gerrard înainte de meci.

„E în formă, joacă bine şi e fericit. A ales echipa ideală, clubul ideal şi îi merge bine. De acum o să-l vedeţi pe el, o să vorbească, şi noi, restul, o să ne uităm la el. N-am avut lacrimi în ochi, era frig. Bravo lui, bravo echipei, au făcut un meci fantastic. Au întors rezultatul şi au şansa lor, dar joacă împotriva unei echipe foarte bune. Nu-i transmit nimic, vorbiţi voi cu el. E mare deja, e al vostru. Cu Gerrard am discutat înainte de meci”, a declarat Gheorghe Hagi, vineri, la Digi Sport.

Primul gol marcat de Ianis Hagi în partida dintre Rangers şi Braga din Europa League a venit în minutul '67. După ce a preluat balonul pe flancul drept, aceasta a pătruns în careul portughezilor şi a şutat pe colţul scurt, marcând în poarta adversă.

În minutul '82, Ianis a executat o lovitură liberă, iar după ce a fost deviată, mingea s-a oprit în poarta celor de la Braga. Golul le-a adus victoria senzaţională celor de la Rangers, care au întors scorul de la 0-2.

Până acum, Ianis a marcat 3 goluri pentru Rangers şi a oferit o pasă decisivă în doar 6 apariţii pe teren, în timp ce, pentru Genk, a marcat 3 goluri în 19 apariţii.