Probleme pentru Mirecea Lucescu după înfrângerea cu Valencia din Europa League

Getty Images
Mircea Lucescu

Aflat în plin scandal cu suporterii, care continuă să îi ceară demisia, antrenorul român Mircea Lucescu a asistat neputincios joi seara la înfrângerea echipei sale, Dinamo Kiev, în prima manșă a optimilor de finală ale UEFA Europa League, defășurată pe teren propriu.

Dinamo Kiev a fost învinsă cu 2-0 de spaniolii de la Valencia în meciul tur al dublei confruntări din optimile de finală ale Europa League.

Spaniolii au marcat câte un gol în fiecare repriză, prin Tores, în minutul 30, și Albiol, în minutul 52.

Cu 6 oameni în infirmerie, trupa lui Lucescu a fost aproape de a deschide scorul în două rânduri în debutul partidei, însă cei care au înscris au fost spaniolii, care au tăiat elanul de joc al ucrainienilor,
ce nu au mai reușit nici o fază de poartă cu adevărat periculoasă.

Dinamo Kiev nu a izbutit să trimită nici măcar un șut pe spațiul porții, cu toate că a avut în total 7 tentative, din care 3 au trecut aproape de buturile lui Rulli.

Meciul tur se joacă pe 18 martie pe Estadio de la Ceramica din Villareal.

În celelalte două partide începute la ora 20.00 s-au înregistrat următoarele rezultate: Ajax Amsterdam - Young Boys Berna 3-0 (0-0), Manchester United - AC Milan 1-1 (0-0).