CGMB are luni pe ordinea zi, printre altele, şi un punct referitor la aprobarea initierii demersurilor pentru încheierea unei întelegeri deînfrăţire între Municipiului Bucureşti şi capitala ucraineană Kiev, potrivit Agerpres.
Cele două capitale ar urma să coopereze în domeniile administraţiei, economiei, comerţului, sănătăţii, educaţiei, culturii, turismului, mediului înconjurător, precum şi în alte domenii compatibile cu politicile lor "pentru a promova properitatea şi dezvoltarea pe baza egalităţii beneficiilor reciproce".
Proiectul este iniţiat de consilierii generali PNL.
În noaptea de marţi spre miercuri, mai multe cartiere ale capitalei ucrainene au fost bombardate de armata rusă. Ministerul rus al Apărării a confirmat că a organizat atacuri cu rază lungă de acţiune cu arme de precizie care au vizat infrastructura de comunicaţii ucraineană. Marţi, zona din apropierea turnului de televiziune din capitala ucraineană, Kiev, a fost ţinta unui atac major al trupelor ruse.
"Avem căldură şi apă caldă", a declarat în mod repetat primarul Kievului, Vitali Kliciko, în mai multe interviuri pe care le-a acordat unor publicaţii occidentale în ultimele zile, printre care CNN şi AFP. Operatorul sistemului de încălzire centralizată din capitala Ucrainei, Kyivteploenergo, a anunţat miercuri, în jurul orei 18 (ora României), că doar 14 blocuri din Kiev nu au apă caldă, iar în alte 10 nu merge căldura, din cauza avariilor, conform Profit.ro.






























Comentează