PSD va solicita în cadrul Coaliţiei de guvernare respingerea proiectului de lege iniţiat de fostul premier Florin Cîţu şi de fostul ministru de Interne, Marcel Vela, prin care se propune interzicerea exportului animalelor vii către statele terţe Uniunii Europene (B849/2022).
"Această propunere legislativă demonstrează încă o dată cât de rupţi de realitate sunt iniţiatorii ei şi cât de puţin înţeleg situaţia fermierilor români. O astfel de reglementare ar afecta grav relaţiile comerciale foarte bune pe care România le-a construit în timp cu statele din Orientul Mijlociu, ceea ce ar conduce la intrarea în faliment a multor fermieri români", a precizat un comunicat al PSD.
Potrivit social-democraţilor, "PSD a susţinut în permanenţă încurajarea procesării în ţară a materiilor prime pentru obţinerea produselor cu valoare adăugată mare, dar în acest caz punerea pe butuci a fermelor şi stânelor din România nu înseamnă susţinerea producţiei româneşti, ci falimentarea unor sectoare importante din zootehnia naţională".
"Creşterea capacităţii de procesare a României nu se obţine prin interzicerea exporturilor, ci prin stimularea investiţiilor în unităţi de prelucrare a materiilor prime. Totodată, iniţiatorii proiectului de lege nu sunt deloc informaţi cu privire la schimbările semnificative care s-au produs în România în privinţa transportului de animale vii. În momentul de faţă, România respectă toate normele europene în acest domeniu. În general, PSD se va opune oricăror iniţiative legislative de acest gen, care nu sunt discutate în prealabil cu fermierii români, mai ales după ce aceştia au fost puternic afectaţi de seceta de anul trecut", au transmis social-democraţii.
PSD cere respingerea proiectului lui Cîțu de interzicere a exportului de animale vii: 'Demonstrează încă o dată cât de rupţi de realitate sunt iniţiatorii'
Explorează subiectul
Articole Similare

1.120
'Lobby-ul iese la lumină' - Deputaţii şi senatorii sunt obligaţi să spună cu cine s-au întâlnit înainte de a depune iniţiativele legislative
1.120

1.905
Călin Popescu Tăriceanu îl pune la colț pe Nicușor Dan după declarațiile despre aderarea la UE: Imagine denaturată
1.905

2.528
Marius Budăi acuză că Ilie Bolojan ascunde banii din creșteri de taxe: Deficit de 9%, fără beneficii ca la Ciolacu
2.528

45
Cătălin Predoiu: Violenţa domestică nu poate fi eradicată doar prin instituţiile de forţă, e nevoie de multă prevenţie
45

56
Sorin Grindeanu: România spune STOP violenței domestice
56

3.091
'Legea dă legitimitate puterii, nu invers' - Mesajul tranșant al șefei CCR la deschiderea anului universitar
3.091

1.332
Nicușor Dan salută 'efortul semnificativ' al lui Donald Trump pentru pace în Gaza: 'O oportunitate reală de a încheia războiul'
1.332

1.316
Dominic Fritz dă tonul în UE: Europa trebuie să-şi afirme ambiţia de a deveni mai mare, cu mai mulţi membri, şi de a deveni mai puternică
1.316

4.401
Departamentul de Stat al SUA face praf justiția din România: Ineficientă! Suntem în top 5 state cu procese la CEDO!
4.401

2.609
VIDEO Nicușor Dan susține că România a intrat în UE fără să fie pregătită: A fost decizia corectă
2.609

16.242
VIDEO Gafă de protocol la Timișoara: președintele Nicușor Dan, moment în stilul lui Joe Biden
16.242

44
Dragoş Pâslaru, la Summitul de la Timişoara: Viitorul Europei nu se scrie doar în Capitală
44

64
Parlamentul României adoptă declarația România fără violență domestică
64
Comentează