Președintele Klaus Iohannis a lansat un atac la adresa premierului Victor Ponta și a PSD, atac în care a taxat și gafele Guvernului în ceea ce privește cardul de sănătate. Purtătorul de cuvânt al PSD, Gabriela Podașcă, îi răspunde lui Iohannis și își exprimă speranța că atacul președintelui nu vine ca urmare a unui lobby al celor care nu mai pot fura în sistemul medical.
”Am vazut astazi declaratiile presedintelui pe diverse teme. PSD a participat la toate consultarile convocate de presedinte. Guvernul a respectat relatia institutionala cu acesta, la fel si Parlamentul. Noi suntem preocupati ca linia corecta de pana acum sa fie mentinuta. Sunt foarte multe lucruri importante de facut pentru Romania si nu ne preocupa disputele.
Vreau sa cred ca iritarea de astazi a presedintelui Iohannis nu este rezultatul lobby-ului celor care nu mai pot fura bani ca urmare a introducerii cardului de Sanatate. Asa cum vreau sa cred ca respingerea Codului Silvic nu a fost rezultatul lobby-ului unei firme din industria lemnului”, se arată în comunicatul PSD.
Citește și: Iohannis ceartă Guvernul: Mii de români au avut de suferit
Citește și: Iohannis, atac fara precedent la Ponta de la preluarea mandatului
Comentează