PSG a învins, pe teren propriu, Saint-Etienne, în etapa a XXVI-a a campionatului francez Ligue 1

sportsmax.tv
messi psg

PSG a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-1), echipa Saint-Etienne, în etapa a XXVI-a a campionatului francez Ligue 1, conform news.ro.

Bouanga a deschis scorul, în minutul 16, pentru oaspeţi. Mbappe a marcat de două ori, în minutele 42 şi 47, din pasele lui Messi, apoi tânărul atacant a pasat el însuşi decisiv la reuşita lui Danilo, din minutul 52.

Cu cele două reuşite de sâmbătă, Kylian Mbappe, 23 de ani, a egalat numărul de goluri al suedezului Zlatan Ibrahimovic la PSG, 156, el fiind al doilea golgheter all time al PSG.

Internaţionalul francez este la 44 de reuşite de cel mai bun marcator din istoria clubului, Edinson Cavani din Uruguay.

Într-un alt meci, Nice a remizat, în deplasare, scor 0-0, la Strasbourg. De la oaspeţi, a fost eliminat Dante, în minutul 48.

După aceste rezultate, PSG a acumulat 62 de puncte şi conduce distanţat în clasament. Nice ocupă locul 2, cu 46 de puncte, la egalitate cu Olympique Marseille, de pe locul 3, care are însă un meci mai puţin. Urmează în ierarhie Rennes şi Strasbourg, cu câte 43 de puncte.

Saint-Etienne ocupă locul 16, cu 22 de puncte.