PSG, calificare cu emoţii în şaisprezecimile Cupei Franţei în dauna unei echipe de divizia a treia

News.ro
minge fotbal poarta
PSG, echipa cu cele mai multe trofee în această competiţie (14), a evoluat slab, în condiţiile în care a avut mulţi absenţi, ca Hakimi şi Mbappe în vacanţă, Messi, care se reface după Cupa Mondială, Neymar, ce tratează o entorsă, şi Verratti, suspendat.

Parizienii au deschis scorul prin Hugo Ekitike în minutul 13. Gazdele au egalat după un şut al lui Natanael Ntolla deviat de Bitshiabu (37), apoi au ratat două ocazii clare. Carlos Soler, până atunci foarte slab, a înscris în minutul 78, pentru ca Juan Bernat să închidă tabela în minutul 90+1.

Chateauroux lâncezeşte în divizia a treia, National, de când clubul a fost cumpărat de prinţul saudit Abdallah ben Moussaed în martie 2021. În clasament, echipa este doar pe locul 14, departe de Ligue 2.

În aceeaşi fază a Cupei Franţei, Montpellier, echipă din Ligue 1, s-a înclinat cu scorul de 2-1 pe terenul divizionarei secunde Pau.