Raliul Argeşului a fost câștigat de campionul naţional en titre Simone Tempestini

autorally.ro
raliu romania

Simone Tempestini, campionul naţional en titre, a câştigat, sâmbătă, Raliul Argeşului, a cincea etapă a Campionatului Naţional de Raliuri Betano.

Pentru Tempestini este a treia victorie în acest sezon şi a treia în cursa argeşeană, scrie Agerpres.ro.

Echipajul Simone Tempestini/Sergiu Itu (Skoda Fabia R5) s-a impus cu timpul de 01 h 07 min 00 sec 8/10, potrivit site-ului Federaţiei Române de Automobilism Sportiv. Pe locul secund s-a clasat echipajul Sebastian Barbu/Bogdan Iancu (Skoda Fabia Rally2), la 48 sec 5/10, iar pe treapta a treia a podiumului au terminat Dan Gîrtofan/Tudor Mârza (Skoda Fabia Rally2), la 02 min 50 sec 5/10.

Proba specială cu numărul 5 a fost neutralizată după ce echipajul cu numărul 89, Radu Benea/Andrei Hicea (Peugeot 208), a ieşit în decor. A fost nevoie de intervenţia ambulanţei pentru pilotul, care a suferit un traumatism toraco-abdominal. Radu Benea se află sub investigaţii medicale la spital, acolo unde a fost transportat cu o ambulanţă, dar este stabil şi în afara oricărui pericol, a precizat FRAS.

PS6, într-un viraj, echipajul cu numărul 81, Bogdan Năstase/Delia Năstase (Mitsubishi Lancer Evo 8), a ieşit pe exteriorul acestuia, lovind zona de transmisiune video, însă nimeni nu a fost rănit. Echipajul a ajuns la finişul probei, însă a abandonat.

Simone Tempestini conduce detaşat în clasamentul general al piloţilor după cinci etape.

Etapa a şasea a campionatului va fi Raliul Moldovei Bacău (3-4 iulie).