Raluca Olaru s-a calificat în turul doi la Wimbledon, la dublu

Raluca Olaru

Perechea Raluca Olaru/Nadiia Kichenok (România/Ucraina), cap de serie numărul 15, s-a calificat, miercuri, în turul doi al probei de dublu din cadrul turneului de la Wimbledon.

Raluca Olaru şi colega sa au dispus în două seturi de dublul Valentini Grammatikopoulou (Grecia) / Peangtarn Plipuech (Thailanda), scor 6-2, 6-3.

Olaru şi Kichenok au avut un start mai slab, fiind conduse cu 1-0 şi 2-1, dar au revenit puternic şi au câştigat primul set cu 6-2 în 33 de minute. Setul secund a început tot cu perechea Grammatikopoulou / Plipuech îm avantaj, însă Olaru şi Kichenok nu au lăsat meciul din mână şi s-au impus şi în al doilea set, cu 6-3, calificându-se în turul secund după o oră şi 9 minute de joc

În runda următoare, Olaru şi Kichenok vor întâlni perechea britanică Alicia Barnett/Olivia Nicholls.

Tot miercuri, perechea Irina Bara/Ekaterine Gorgodze (România/Georgia) a pierdut cu 3-6, 2-6 înfruntarea din primul tur cu dublul american Danielle Collins / Desirae Krawczyk.