Răzvan Sava: Dispreț față de banul public sub mandatul lui Oprescu

Autor: Politic Scan

Publicat: 18-12-2015

Actualizat: 18-12-2015

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Bucureștiul pierde finanțare de peste 132 milioane lei din fonduri europene și de la bugetul de stat pentru trei proiecte care nu vor fi finalizate la termenul stabilit prin acordul de finanțare. Informația a fost comunicată de Primăria București printr-un comunicat de presă.

"Situația proiectelor cu finanțare europeană arată, clar, modul în care a fost administrat orașul până acum: dezastruos, în total dispreț față de banul public, față de bucureșteni. Nu este o situație cu care să ne mândrim. (...) Am ținut să fac publică situația proiectelor cu finanțare europeană pentru că bucureștenii trebuie să știe faptul că s-au pierdut acești bani, iar noi va trebui să suportăm din taxe și impozite locale acest lucru. Vom avea o gaură în buget, iar vina aceasta este în întregime a fostei administrații", a spus Răzvan Sava, primar interimar al Capitalei.

Banii pierduți reprezintă cofinanțarea proiectelor pentru pasajul rutier de la Piața Sudului, amenajarea unui circuit turistic pe lacurile Tei și Floreasca, precum și pentru lucrările de construire a ambulatoriului la spitalul ”Foișor", se mai spune în comunicat.

Alte trei proiecte, vizând Arcul de Triumf, Observatorul Astronomic "Vasile Urseanu" și spitalul  clinic de copii "Victor Gomoiu”" (a căror lucrări sunt aproape finalizate), pierd finanțări de aproximativ 8 milioane de lei.

Răzvan Sava (PNL) a fost ales primar interimar al Bucureștiului în locul lui Ștefănel Dan Marin (UNPR).

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri