Atletico Madrid a fost invinsă de RB Leipziz, care este a doua semifinalistă a LC, ediţia 2019/2020

atletico madrid

Echipa RB Leipzig s-a calificat, joi seară, la Lisabona, în semifinalele Ligii Campionilor, trecând în sferturile de finală de Atletico Madrid, scor 2-1. Ultimul gol al învingătorilor a fost marcat în minutul 88, potrivit news.ro.

Au înscris Olmo ’51 şi Adams ’88 pentru Leipzig, respectiv Joao Felix ’71 (penalti) pentru Atletico.

RB Leipzig: Gulascsi - Klostermann, Upamecano, Halstenberg – Laimer (Adams ’72), Sabitzer (Mukiele ‘90+2), Kampl, Angelino – Nkunku (Haidara ’83), Olmo (Schick ’83) - Poulsen. Antrenor: Julian Nagelsmann.

Citește și: DIICOT a lucrat cu ofițerii de la Grupuri Infracționale Violente peste DORINȚA șefilor din Poliția Capitalei care în 2019 au pus interdicție polițiștilor

Atletico Madrid: Oblak - Trippier, Savic, Gimenez, Lodi – Koke (Felipe ‘90+2), H. Herrera (Felix ’58), Saul Niguez, Carrasco - Llorente, Diego Costa (Morata ’72). Antrenor: Diego Simeone

În semifinale RB Leipzig va întâlni Paris Saint-Germain, care a trecut în sferturi de Atalanta, scor 2-1.

Tot la Lisabona vor avea loc, vineri şi sâmbătă, sferturile de finală FC Barcelona (Spania) - Bayern München (Germania) şi Manchester City (Anglia) - Olympique Lyon (Franţa).

Semifinalele au loc la 18 şi 19 august, iar finala în 23 august, de asemenea la Lisabona.