RB Leipzig este prima echipă calificată în semifinalele Europa League la fotbal, după ce a învins-o pe Atalanta

captura youtube
europa league

RB Leipzig este prima echipă calificată în semifinalele Europa League la fotbal, după ce a învins-o pe Atalanta, la Bergamo, cu scorul de 2-0 (1-0), joi seara, în manşa secundă a sferturilor de finală, conform Agerpres.

Vicecampioana Germaniei s-a impus prin dubla reuşită de francezul Christopher Nkunku (18, 87 - penalty), după 1-1 în tur.

RB Leipzig s-a dovedit a fi echipa mai bună în această dublă, în care românul Valentin Mihăilă a rămas pe banca de rezerve la Atalanta în ambele meciuri.

Portarul Juan Musso, cel care l-a faultat pe Nkunku la penalty, s-a opus altor două ocazii mari ale oaspeţilor, în faţa lui Laimer şi Nkunku.

În semifinale, RB Leipzig o va înfrunta pe câştigătoarea dintre Glasgow Rangers şi Sporting Braga (0-1 în tur).

Leicester City a reuşit o calificare spectaculoasă în semifinalele Europa Conference League la fotbal, după ce a învins-o în deplasare pe PSV Eindhoven, cu scorul de 2-1, joi, în manşa secundă a sferturilor de finală ale competiţiei.

''Vulpile'', după 0-0 în tur, au făcut un ultim sfert de oră magistral, marcând prin James Maddison (77) şi Ricardo Pereira (88), după ce PSV a deschis scorul prin israelianul Eran Zahavi (27).

În penultimul act, Leicester o va înfrunta pe câştigătoarea dintre AS Roma şi Bodoe/Glimt (1-2 în tur).