Real Madrid a câștigat în La Liga, în fața lui Alaves, scor 3-0

Real Madrid stadion

Real Madrid a profitat de "greșeala" Barcelonei din etapa cu numărul 22, când catalanii au remizat cu Valencia, scor 2-2, și s-a impus în fața formației Alaves cu 3-0. Astfel, galacticii s-au apropiat de liderul blaugrana la 8 puncte, iar lupta la titlu nu este încheiată, informează mediafax.

Karim Benzema a deschis scorul pe Santiago Bernabeu în minutul 30 și a ajuns la al șaselea gol marcat în ultimele patru partide jucate.

În minutul 80, Vinicius Junior a dublat avantajul gazdelor, ca mai apoi Mariano Diaz să stabilească scorul final, 3-0, în prelungirile meciului.

Pe Real Madrid o așteaptă o săptămână dificilă. Miercururi, 6 februarie, va merge în deplasare la rivala Barcelona, cele două se vor întâlni într-un meci din Cupa Spaniei, în timp ce , în etapa următoare din La Liga, galacticii vor juca pe stadionul rivalei din oraș, Atletico Madrid.