Real Madrid a remizat pe teren propriu cu Girona (1-1), în campionatul Spaniei

captură TV
Real Madrid
Gazele au deschis scorul în minutul 70 al întâlnirii de pe stadionul Santiago Bernabeu, prin brazilianul Vinicius Junior, după un assist al uruguayanului Fede Valverde, însă Girona a reuşit să egaleze în urma unei lovituri de la 11 m transformată de uruguayanul Cristhian Stuani, după un henţ în careu comis de Marco Asensio.

Real a reuşit să puncteze încă o dată, în minutul 89, prin Rodrygo, însă golul a fost anulat de arbitru, care a considerat că brazilianul a lovit mingea în timp ce aceasta se afla deja în posesia portarului advers.

Spiritele s-au încins în finalul jocului, iar germanul Toni Kroos a văzut al doilea cartonaş galben (90+2), fiind eliminat pentru prima oară în cariera sa (la club şi selecţionată).

În ciuda acestui pas greşit, Real Madrid a rămas în fotoliul de lider al clasamentului, cu un avans de un singur punct faţă de marea sa rivală FC Barcelona, învingătoare la limită sâmbătă pe terenul formaţiei Valencia (1-0).

Rezultate:
Vineri
Mallorca - Espanyol Barcelona 1-1
Au marcat: Muriqi (48), respectiv Lazo (70).

Sâmbătă
Almeria - Celta Vigo 3-1
Au marcat: Lazaro (52), Cesar De La Hoz Lopez (60), Eguaras (90+6), respectiv Veiga (25).

Cadiz - Atletico Madrid 3-2
Au marcat: Bongonda (1), Alex Fernandez (81), Sobrino (90+9), respectiv Luis Hernandez (85 - autogol), Joao Felix (89).

Sevilla FC - Rayo Vallecano 0-1
A marcat: Alvaro Garcia Rivera (61).

Valencia CF - FC Barcelona 0-1
A marcat: Lewandowski (90+3).