Bugetele asigurărilor sociale (pentru pensii, sănătate și șomaj) se vor suplimenta atât la venituri, cât și la cheltuieli, impactul total constând într-un surplus de 1,14 miliarde de lei, arată proiectul de rectificare bugetară publicat luni pe site-ul Ministerului Finanțelor Publice (MFP).
La bugetul asigurărilor sociale de stat, prin proiectul de act normativ se propune:
a) majorarea veniturilor bugetului asigurărilor sociale de stat cu suma de 897,061 milioane de lei, prin majorarea veniturilor sistemului public de pensii cu suma de 870,15 milioane de lei datorată creșterii veniturilor curente cu suma de 3,5 miliarde de lei şi diminuării subvenţiei acordate de la bugetul de stat cu 2,63 miliarde de lei. Majorarea veniturilor curente este justificată de „evoluția pozitivă a indicatorilor macroeconomici și a încasărilor din contribuția de asigurări sociale datorată de asigurați”. De asemenea, bugetul respectiv beneficiază de „majorarea veniturilor sistemului de asigurări pentru accidente de muncă şi boli profesionale cu suma de 26,9 milioane de lei
b) majorarea cheltuielilor bugetului asigurărilor sociale de stat aferente sistemului public de pensii cu suma de 870,15 milioane de lei, datorată pe de-o parte „creșterii creditelor bugetare la titlul Cheltuieli de personal cu suma de 22,68 milioane de lei pentru plata integrală a drepturilor salariale până la finele anului și la titlul Asistență socială cu suma de 868,96 milioane de lei pentru asigurarea plății drepturilor de pensie majorate de la 1 iulie cu 10% (majorarea punctului de pensie la 1.100 lei)”, iar pe de altă parte – „diminuării alocațiilor bugetare la titlul Bunuri și servicii cu suma de 15 milioane de lei, la titlul Dobânzi cu suma de 1,5 milioane de lei și la titlul Active nefinanciare cu suma de 5 milioane de lei
c) diminuarea cheltuielilor bugetului asigurărilor sociale de stat aferente sistemului de asigurări pentru accidente de muncă şi boli profesionale cu suma de 18,05 milioane de lei „datorată reducerii alocațiilor bugetare la titlul Asistență socială cu suma de 18,96 milioane de lei și majorării cu suma de 915.000 de lei la titlul Cheltuieli de personal”
d) excedentul sistemului de asigurări pentru accidente de muncă şi boli profesionale se majorează cu suma de 44,96 milioane de lei.
La bugetul asigurărilor pentru şomaj, prin proiectul de act normativ se propune:
a) majorarea veniturilor bugetului asigurărilor pentru şomaj cu suma de 245,9 milioane de lei, prin majorarea veniturilor aferente sistemului asigurărilor pentru şomaj cu suma de 178,96 milioane de lei și a veniturilor fondului de garantare pentru plata creanțelor salariale cu 66,94 milioane de lei. „Majorarea veniturilor se datorează în principal evoluției pozitive a indicatorilor macroeconomici și a încasărilor contribuției asiguratorie pentru muncă, repartizată 15% ca venit la Fondul de garantare pentru plata creanțelor salariale și 20% ca venit al sistemului asigurărilor pentru șomaj”, explică MFP
b) majorarea cheltuielilor bugetului asigurărilor pentru şomaj aferente sistemului asigurărilor pentru şomaj cu suma de 59,23 milioane de lei, datorată pe de-o parte „majorării alocațiilor bugetare la titlul Proiecte cu finanțare din fonduri externe nerambursabile aferente cadrului financiar 2014-2020, cu suma de 70 de milioane de lei pentru finanțarea măsurilor de stimulare a ocupării forței de muncă”, fonduri care se asigură, potrivit legii, din fonduri externe nerambursabile, iar pe de altă parte „scăderii creditelor bugetare”, respectiv „cu suma de 6,77 milioane de lei la titlul Bunuri și servicii și cu suma de 4 milioane de lei la titlul Active nefinanciare”
c) diminuarea cheltuielilor fondului de garantare pentru plata creanțelor salariale cu suma de 5,03 milioane de lei „datorată scăderii cu suma de 5 milioane de lei la titlul Alte cheltuieli și cu 32.000 de lei la titlul Bunuri și servicii”
d) excedentul sistemului asigurărilor pentru șomaj „se majorează cu 119,73 milioane de lei și cel al fondului de garantare pentru plata creanțelor salariale cu 71,97 milioane de lei”.
Potrivit MFP, „influenţele introduse prin acest proiect de act normativ asupra alocațiilor bugetare au fost stabilite cu luarea în considerare a sumelor reţinute în proporţie de 10% conform prevederilor art.21 din Legea nr. 500/2002 privind finanţele publice, cu modificările şi completările ulterioare”, scrie mediafax.ro.
MFP mai menționează, în documentul citat, că „au fost respectate prevederile art.23 din Legea responsabilităţii fiscal-bugetare, nr.69/2010, republicată, potrivit cărora la elaborarea rectificării bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2018 s-au avut în vedere concluziile raportului semestrial privind situaţia economică şi bugetară publicat”.
Încă o precizare importantă a MFP: „Pentru ca proiectul de act normativ să poată fi aprobat, este necesară derogarea de la prevederile art.12, lit.b)-c), art.17 alin.(2), art.24 și art.26 alin.(5) din Legea responsabilității fiscal-bugetare nr.69/2010, republicată, și ale art.3 alin.(5)-(6) din Legea pentru aprobarea plafoanelor unor indicatori specificați în cadrul fiscal-bugetar pe anul 2018 nr.269/2017, prin modificarea nivelului nominal al cheltuielilor bugetului asigurărilor sociale de stat, nivelului nominal al cheltuielilor bugetului asigurărilor pentru şomaj, nivelului nominal al cheltuielilor de personal ale bugetului asigurărilor sociale de stat şi plafonului nominal al soldului bugetului asigurărilor sociale de stat şi al bugetului asigurărilor pentru şomaj pe anul 2018”.
Comentează