Pe mai multe străzi din municipiul Curtea de Argeş vor fi impuse restricţii rutiere, sâmbătă, pentru desfăşurarea funeraliilor regale, potrivit Agerpres.
Potrivit unui comunicat transmis vineri de Instituţia Prefectului Argeş, se va interzice circulaţia şi staţionarea autovehiculelor pe bulevardul Basarabilor, între orele 6,00 şi 22,00, iar pe străzile 1 Mai şi Traian între orele 14,00 şi 22,00.
Între orele 16,00 şi 22,00 va fi interzisă circulaţia autovehiculelor, cu excepţia celor ale riveranilor, pe strada Meşterul Manole, iar pe timpul deplasării cortegiului funerar vor fi închise străzile 1 Mai, Traian şi Negru Vodă.
"Locul de parcare destinat autobuzelor/autocarelor care se deplasează în mod organizat în municipiul Curtea de Arges îl reprezintă parcarea de la Sala Sporturilor, lângă Stadionul Municipal", se precizează în comunicat.
Conform aceleiaşi surse, în ziua funeraliilor vor fi mobilizaţi peste 500 de jandarmi, poliţişti şi pompieri, cu posibilitate de suplimentare a efectivelor, în funcţie de situaţie. De asemenea, sunt pregătite 16 mijloace tehnice pentru a interveni în cazul unor situaţii de urgenţă - punct de comandă mobil, autospeciale pentru stingere, puncte medicale avansate, autospeciale de descarcerare, ambulanţe SMURD şi autospeciale de primă intervenţie şi comandă.
"Structurile judeţene al Ministerului Afacerilor Interne vor asigura ordinea şi siguranţa publică pe tot parcursul evenimentului, vor acţiona în trafic pentru redirecţionarea conducătorilor auto pe alte artere decât pe cele unde se vor desfăşura ceremoniile funerare şi vor proteja însemnele Casei Majestăţii Sale, pe timpul transportului şi expunerii acestora. Nu în ultimul rând, se vor lua toate măsurile specifice de acordare a asistenţei medicale de urgenţă, evacuare şi acţiune în cazul producerii unor situaţii de urgenţă", se mai menţionează în comunicatul Instituţiei Prefectului Argeş.
Trenul Regal va ajunge la ora 17,30 în gara din Curtea de Argeş, unde prezenţa presei şi a publicului va fi permisă. Cortegiul funerar se va deplasa apoi de la gară la Catedrala Arhiepiscopală şi Regală.
La ora 17,50 va avea loc slujba de îngropare a Regelui în Catedrala Mănăstirii Curtea de Argeş. La ora 18,20, sicriul va fi purtat într-o procesiune pe jos către Noua Catedrală Arhiepiscopală şi Regală, unde va avea loc ceremonia religioasă a îngropării, la ora 18,40.
Restricţii de circulaţie la Curtea de Argeş pentru funeraliile regale
Explorează subiectul
Articole Similare

650
Lovitură pentru DNA! Sebastian Ghiță mai scapă de un dosar - Decizia este definitivă
650

12
Accident în municipiul Buzău: Un pieton a fost lovit de o mașină
12

21
Cel mai mare proiect de alimentare cu apă şi canalizare din Hunedoara, finanțat prin credit BERD
21

2.514
Scenă cutremurătoare la o școală din Constanța: Un elev de opt ani ar fi fost muşcat de organul genital
2.514

24
AJOFM Olt: Peste 600 beneficiari înregistraţi să apeleze la lucrători casnici pentru activităţile din gospodărie
24

1.841
Lovitură de teatru în justiție: Ordin controversat al Ministerului Transporturilor, oprit de fostul șef ANR
1.841

42
Un bărbat a fost prins sub un mal de pământ în Argeș: Venise să îi viziteze pe muncitori
42

2.525
Se schimbă legea pentru angajații care muncesc de noapte: Angajații vor decide singuri dacă primesc mai mulți bani
2.525

39
'Cetăţenii din Republica Moldova şi-au dovedit identitatea europeană' - Mesajul rectorului UAIC, la deschiderea noului an universitar
39

22
ISU Giurgiu, prezent la Ziua Cooperării Interreg
22

870
Lovitură de teatru! Andrew Tate scapă de urmărirea penală în Marea Britanie: 'Probele sunt insuficiente'
870

49
Poliţiştii vasluieni au dat amenzi de 25.000 de lei în urma controalelor la unități de învățământ din Bârlad
49

52
Un bărbat a murit după ce s-a răsturnat cu maşina în localitatea Borşa
52
Comentează