Reţeta victoriei Simonei Halep asupra polonezei Iga Swiatek: '17 lovituri direct câştigătoare, numai cinci greşeli neforţate şi doar 21 de puncte pierdute'

Instagram
Simona Halep

Simona Halep a înregistrat o statistică impresionantă în meciul cu poloneza Iga Swiatek, reuşind 17 lovituri direct câştigătoare, cinci greşeli neforţare şi pierzând doar 21 de puncte, în total (52 de puncte câştigate), potrivit news.ro.

Swiatek a avut 13 lovituri direct câştigătoare şi 19 greşeli neforţate

"Am putut fi sută la sută conectată la meci, este o senzaţie bună să revin în sferturi. Am o senzaţie plăcută, mă simt bine pe teren şi nu îmi fac probleme cu privire la rezultat, sunt din nou în săptămâna a doua, în sferturi şi tot ce vine iau ca un bonus. Vom vedea ce se va întâmpla", a declarat Halep, după meci.

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, s-a calificat a patra oară în sferturile de finală ale French Open, după ce a învins-o, luni, cu scorul de 6-1, 6-0, în 45 de minute, pe poloneza de 18 ani Iga Swiatek, locul 104 WTA. Anterior, când Halep a ajuns în sferturi, ea a jucat finala la Roland Garros.