Risc însemnat de producere de avalanşe în Munţii Rodnei

Autor: Daniel Mihai Dragomir

Publicat: 03-01-2024

Actualizat: 03-01-2024

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Meteorologii de la Centrul Meteorologic Transilvania Sud avertizează că este risc însemnat, de gradul 3 - pe o scară de la 1 la 5 - de producere de avalanşe în Munţii Rodnei, la peste 1.800 de metri altitudine, informează Rador Radio România.

Ei au precizat marți că stratul de zăpadă prezent atât în zonele înalte, cât şi în cele mai joase, este în mare parte stabilizat, dar în următoarele zile sunt aşteptate ninsori local însemnate cantitativ, care vor depune pe alocuri 20, chiar 30 de centimetri de zăpadă proaspătă. În restul masivelor muntoase, riscul de producere de avalanşe este mai mic faţă de cel din Munţii Rodnei, fiind de gradul 2 sau 1.

Cel mai mare strat de zăpadă măsurat în staţiile meteo din zona montană este de 74 de centimetri la Bâlea Lac din Munţii Făgăraş, judeţul Sibiu, unde este un risc moderat de gradul 2 de producere de avalanşe.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri