Un grup ecologist cere o anchetă asupra acuzațiilor că fostul candidat la președinția SUA, Robert F. Kennedy Jr., a tăiat capul unei balene moarte care a ajuns la țărm cu o drujbă, totul în urmă cu aproximativ 30 de ani, informează BBC.
Potrivit fetei lui Kennedy, Kathleen "Kik", politicianul a pus ulterior capul balenei pe acoperișul mașinii sale și l-a adus acasă la New York.
Interviul lui Kathleen Kennedy a fost publicat în 2012 în revista Town & Country, dar ecologiștii abia acum i-au acordat atenție.
La sfârșitul lunii august, Robert F. Kennedy Jr., care a fost al treilea cel mai popular candidat la președinția Statelor Unite, și-a retras candidatura și și-a anunțat sprijinul pentru republicanul Donald Trump.
Potrivit fetei politicianului, lui Kennedy îi place să studieze craniile și scheletele animalelor, așa că atunci când a aflat despre o balenă moartă care a ajuns pe coasta orașului Hyanis Port, Massachusetts, a mers acolo cu o drujbă. Potrivit ei, acest lucru a avut loc în jurul anului 1994, adică acum aproximativ 30 de ani.
„Ceea ce curgea din balenă se revărsa în geamurile mașinii noastre”
După ce viitorul candidat la președinție a separat capul balenei de cadavru, l-a legat de acoperișul dubei sale și a condus pe autostradă.
"De fiecare dată când prindeam viteză, ceea ce curgea din balenă se revărsa în geamurile mașinii noastre. Arăta groaznic", a spus fata lui Kennedy.
"Cu toții aveam pungi de plastic pe cap cu găuri tăiate pentru gură. Alți oameni de pe pistă ne-au arătat degetul mijlociu, dar pentru noi totul a fost destul de normal."
Povestea balenei moarte a atras atenția grupului ecologist Center for Biological Diversity Action Fund, care a susținut-o oficial pe candidata democrată la președinție Kamala Harris.
Ea a trimis o scrisoare Administrației Naționale Oceanice și Atmosferice din SUA (NOAA) cerându-le să investigheze acțiunile lui Kennedy Jr. ca o posibilă încălcare a legii.
Potrivit ecologiștilor, Robert F. Kennedy Jr. a comis mai multe infracțiuni pentru că a luat în mod arbitrar părți din corpul animalului și le-a transportat peste granițele statului.
"Când cetățenii iau în mod arbitrar părți ale corpului animalelor din sălbăticie și astfel interferează cu munca oamenilor de știință, oportunitățile critice de cercetare sunt pierdute", a declarat Brett Hartle, un purtător de cuvânt al grupului de conservare. "Acest lucru este valabil mai ales pentru mamiferele marine, care sunt unul dintre cele mai dificile subiecte din lume de studiat".
NOAA susține că nu a primit o scrisoare de la ecologiști. BBC a contactat acest organism pentru comentarii și așteaptă un răspuns. Kennedy Jr. însuși nu a vorbit despre acest incident.
Comentează