Roger Federer l-a învins pe Matteo Berrettini, în al doilea duel din grupele Turneului Campionilor: Elvețianul va juca meciul decisiv cu Novak Djokovic

roger federer

Elvețianul Roger Federer (3 ATP) l-a învins pe italianul Matteo Berrettini (8 ATP), marți, în al doilea meci al celor doi din grupa Bjorn Borg, scor 7-6 (2), 6-3, anunță MEDIAFAX.

În primul set, cei doi jucători au reușit să câștige toate game-urile pe propriul serviciu, ajungându-se în tie-break, unde Federer s-a impus clar, scor 7-2.

În actul secund, elvețianul a avut o misiune mai facilă, izbutind să câștige pe serviciul lui Berrettini în primul și ultimul game al meciului. Partida s-a încheiat după o oră și 18 minute.

În urma acestui rezultat, Matteo Berrettini nu mai are șanse la calificarea în semifinale, pierzând deja duelurile cu Novak Djokovic și Roger Federer. În ultima partidă din grupă, italianul îl va înfrunta pe Dominic Thiem.

De partea cealaltă, Roger Federer a reușit să se mențină în cursa pentru penultimul act al competiției care se desfășoară în Londra. După eșecul cu Dominic Thiem, din prima rundă, elvețianul l-a învins pe Berrettini, iar partida decisivă va avea loc contra lui Novak Djokovic, joi.

Clasamentul în grupa Bjorn Borg, de la Turneul Campionilor:

1. Novak Djokovic - 1 meci, 1 punct

2. Dominic Thiem - 1 meci, 1 punct

3. Roger Federer - 2 meciuri, 1 punct

4. Matteo Berrettini - 2 meciuri, 0 puncte

A doua partidă de simplu a zilei de marți de la Turneul Campionilor va avea loc între Novak Djokovic și Dominic Thiem, de la ora 22:00.