România a fost ELIMINATĂ, la ultima fază, de Cehia, la Campionatul Mondial de Handbal: Am avut și 3 goluri diferență, pe final

handbal romania handbal

România a fost eliminată de la Campionatul Mondial de Handbal, din Germania! În optimi, tricolorele s-au confruntat cu Cehia. După 17-14 la pauză, cehoaicele au egalat la 20, când mai erau doar 18 minute din meci. Finalul a fost și mai dramatic. În minutul 58, Cehia a egalat la 25. Mai mult, cehoaicele au condus cu 26 la 25, în ultimul minut, însă am revenit și am egalat la 26. Finalul a fost de infarct. Cehia a preluat conducerea, 27-26. Tricolorele au egalat la 27, dar Cehia a marcat la ultima fază. S-a terminat 28-27.

Pentru România au marcat Neagu 13 goluri, Geiger 4, Buceschi 3, Dragut 2, Udriştioiu 2, Pintea 2, Elisei Ardean 1.

În sferturi, Cehia se va duela cu învingătoarea meciului Japonia - Olanda, jucătoarele din Țara Lalelelor având prima șansă.

Duminică în primele două meciuri din optimile de finală: Muntenegru (loc 4 C) a trecut de Serbia (loc 1 D) cu 31-29 în timp ce Franța (loc 2 A) s-a impus cu 29-26 în disputa cu Ungaria (loc 3 B). În sesiunea de seară Germania (loc 3 D) a fost învinsă destul de clar de Danemarca (loc 2 C) cu 21-17, în timp ce Suedia (loc 1 B) s-a distrat cu Slovenia (loc 4 A), scor 33-21.

Luni s-au jucat şi meciurile pentru clasarea finală pe locurile 17-24, rezultatele fiind: Polonia – Brazilia 29-27 (locurile 17-18), Angola – Camerun 33-23 (19-20), Paraguay – China 23-21 (21-22) şi Argentina – Tunisia 29-19 (23-24).