România a fost învinsă de Danemarca, cu scorul de 23-42, la Campionatul Mondial de handbal pentru tineret

Federatia Romana de Handbal
handbal

România U20 a fost învinsă de naționala similară a Danemarcei cu 23-42 (8-20), în Grupa C a Campionatului Mondial handbal pentru tineret, informează Mediafax.

Danemarca a fost o echipă mai bună încă de la început, iar după 11 minute s-a desprins la 7-2. Avantajul s-a dublat în minutul 22 (16-6), iar la pauză scorul a fost 8-20. România a arătat slab şi în a doua parte, când a încasat 22 de goluri. Apărarea a fost inexistentă, iar poarta a fost și ea slabă. Daciana Hosu şi Raluca Kelemen nu au avut nicio intervenţie.

Vezi și: Anglia s-a calificat în semifinale: Scorul cu care a fost învinsă Suedia și detaliile meciului

România a pierdut, dar este deja calificată în optimile de finală a Campionatului Mondial. În partida următoarea, naționala noastră va întâlni Angola.