România a repatriat încă 58 de cetățeni aflați în Liban

Autor: Ionel Dancu

Publicat: 09-10-2024

Actualizat: 09-10-2024

Article thumbnail

Sursă foto: MAE

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) precizează că miercuri un nou grup de 58 de persoane aflate în situații vulnerabile, cetățeni români și membri de familie de gradul I, majoritatea femei, copii, cazuri medicale, persoane aflate în zona de risc maxim din Liban au fost transportate în România, la bordul unei aeronave aparținând Forţelor Aeriene Române.

Cele 58 de persoane au fost sprijinite de către personalul Ambasadei României la Beirut și de două echipe consulare mobile din cadrul Unității de reacție rapidă a MAE în vederea eliberării documentelor de călătorie și îndeplinirii tuturor formalităților necesare îmbarcării.

De asemenea, au fost făcute demersuri pe lângă autoritățile locale competente pentru un zbor în siguranță.

Până în prezent, 270 de români și membri de familie ai acestora au fost evacuați din Liban, după ce armata Israelului a început să bombardeze pozițiile Hezbollah din Beirut.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri