România era să se facă de RÂS: Maxim a salvat meciul cu Armenia cu un gol fabulos / VIDEO

Inquam Photos / Octav Ganea
Inquam România Armenia

România era să se facă de râs în grupa E de calificare la Cupa Mondială din 2018. Pe Arena Națională, în fața Armeniei, tricolorii au obținut cu greu victoria, abia pe final. Alexandru Maxim a marcat un gol fabulos, în minutul 91.

Vezi golul AICI

România a mai avut două goluri, dar din offside. Florin Andone a marcat cu călcâiul, în minutul 38, iar reușita lui Maxim a fost și ea anulată din același motiv.

Bogdan Stancu a ratat un penalti în minutul 55. Armenii au un jucător eliminat, pe Voskanian, care a primit al doilea cartonaş galben după ce a comis un henţ la faza ce a dus la acordarea loviturii de la 11 metri.

În minutul 43, arbitrul Ivan Bebek a discutat cu observatorul meciului după ce fanii români au aruncat "avioane de hârtie" spre poarta apărată de Meliksetian.

În minutul 35, o parte a suporterilor de la peluză a scandat injurii la adresa Ungariei.

Spre finalul partidei, spectatorii de pe Arena Naţională au scandat: "Demisia" şi injurii la adresa FRF. Din minutul 87, unii suporteri au părăsit stadionul. Spectatorii au scandat: "Demisia" şi după golul care a adus victoria tricolorilor.

România a jucat în formula: Tătăruşanu - Benzar, Chiricheş, Toşca, Ganea - Pintilii, Stanciu - Chipciu, Băluţă, Stancu - Andone. Selecţioner: Christoph Daum

Armenia a avut în teren următorii jucători: Meliksetian - Hambardzumian, Haroian, Voskanian, Dagbaşian - Malakian, Hovhannisian - Pizzelli, Mkhitarian, Manoian - Barseghian. Selecţioner: Artur Petrosian

Meciul a fost arbitrat de croatul Ivan Bebek, ajutat de asistenţii Tomislav Petrovic şi Miro Grgic, iar al patrulea oficial a fost Duje Strukan.

La meci au asistat 27.178 de spectatori. Danemarca s-a impus cu 4-0 în faţa liderului Polonia,

Clasamentul grupei este următorul:1. Polonia – 16 puncte, 2. Muntenegru – 13 puncte, 3. Danemarca – 13 puncte, 4. România – 9 puncte, 5. Armenia – 6 puncte, 6. Kazahstan – două puncte.

Luni vor avea loc în grupa E meciurile Muntenegru – România, Armenia – Danemarca şi Polonia – Kazahstan.