România INCAPABILĂ! Penalty ratat în ultimul minut la debutul în preliminariile CM 2018

romania muntenegru

UPDATE: România a debutat cu stângul în preliminariile Campionatului Mondial de Fotbal. Într-o atmosferă frumoasă, pe un gazon prost, fotbaliştii români au reuşit doar un egal în faţa Muntenegrului, pe Cluj Arena. Deşi a avut inţiativa, echipa noastră s-a dovedit incapabilă să-şi creeze ocazii sau să finalizeze puţinele şanse avute. Adi Popa a deschis scorul în minutul 85, dar muntenegrenii au egalat după doar două minute. România a primit penalty în minutul 95, însă Nicuşor Stanciu a tras peste poartă, irosind ultima şansă nesperată a unui meci anost. Desfăşurarea partidei, în format live text, mai jos.

Ştire îniţială:

Germanul Christoph Daum, la meciul său de debut ca selecționer al naționalei de fotbal a României, va începe meciul cu Muntenegru, de duminică, din preliminariile Cupei Mondiale 2018, cu Benzar, Moți, Filip, Bicfalvi și Stanciu titulari.

Benzar va juca fundaș dreapta, Moți va face pereche în centrul apărării cu Dragoș Grigore, care va fi în premieră căpitan al echipei, iar Steliano Filip va evolua în flancul stâng al defensivei.

Bicfalvi va juca pe partea dreaptă a liniei de mijloc, în timp ce Stanciu va evolua pe stânga, în centru fiind poziționat Bogdan Stancu. Hoban și Săpunaru vor fi cei doi mijlocași defensivi, iar Florin Andone a fost ales ca atacant central.

Meciul are loc pe Cluj Arena din Cluj-Napoca.

Vezi şi: SURPRIZĂ în grupa României din preliminariile CM 2018

Echipele de start:

România: 1. Costel Pantilimon — 6. Romario Benzar, 4. Cosmin Moți, 21. Dragoș Grigore (căpitan), 3. Steliano Filip — 5. Ovidiu Hoban, 22. Cristian Săpunaru — 17. Eric Bicfalvi, 19. Bogdan Stancu, 23. Nicolae Stanciu — 9. Florin Andone. Selecționer: Christoph Daum.
Rezerve: 12. Cristian Bălgrădean, 16. Silviu Lung jr — 2. Alexandru Mățel, 7. Alexandru Chipciu, 8. Adrian Popa, 10. Alexandru Maxim, 11. Gabriel Torje, 13. Claudiu Keșeru, 14. Răzvan Marin, 15. Valerică Găman, 18. Dorin Rotariu, 20. Gabriel Enache.

Muntenegru: 1. Mladen Bozovic — 6. Zarko Tomasevic, 15. Stefan Savic, 22. Marko Simic, 4. Nikola Vukcevic — 23. Adam Marusic, 7. Marko Vesovic, 19. Aleksandar Scekic, 8. Marko Bakic — 10. Stevan Jovetic (căpitan) — 11. Fatos Beciraj. Selecționer: Ljubisa Tumbakovic.
Rezerve: 12. Milan Mijatovic, 13. Danijel Petkovic — 2. Aleksandar Sofranac, 3. Vladimir Rodic, 5. Nemanja Mijuskovic, 9. Stefan Mugosa, 14. Risto Radunovic, 16. Damir Kojasevic, 17. Elsad Zverotic, 18. Vladimir Boljevic, 20. Nemanja Nikolic, 21. Filip Raicevic.

Arbitru: Anthony Taylor; arbitri asistenți: Stephen Child, Stuart Burt; arbitru de rezervă: Andre Marriner (toți din Anglia)
Delegat UEFA: Dennis Cruise (Irlanda), observator UEFA pentru arbitri: Johannes Reijgwart (Olanda)

Vezi și: Anunțul unui ministru: Prezență surpriză la meciul România-Muntenegru

LIVE TEXT:

1' Arbitrul englez fluieră începutul meciului la ora 21.45.

3' Muntenegrenii comit două faulturi în primele trei minute, în careul nostru, în încercarea de a recupera mingea.

5' OCAZIE imensă! După o primă acţiune ofensivă a românilor, muntenegrenii scapă pe contraatac, iar Pantilimon scoate din poziţie de 1 la 1 cu atacantul advers, la doi metri în afara careului de 16 metri.

7' Săpunaru pătrunde în careul advers şi şutează, însă în plasa laterală.

13' România are posesia, însă lipsesc ocaziile.

15' Corner pentru România, executat de Stanciu. Portarul advers reţine mingea.

19' Căpitanul Muntenegrului, Stevan Jovetic, a fost surprins în poziţie de ofsaid.

21' Ocazie mare pentru România. Singur cu portarul, Florin Andone ratează din interiorul careului, lateral stânga.

23' Lovitură liberă de la 26 de metri pentru Muntenegru. Mingea este trimisă slab şi trece pe lângă poartă.

25' Stanciu execută o lovitură liberă de la 30 de metri, însă mintea trece pe lângă poartă.

27' Jovetic are un culoar favorabil, însă şutează mult peste poarta lui Pantilimon.

31' Marko Simic (Muntenegru) vede primul cartonaş galben al meciului, după un fault asupra lui Florin Andone.

32' Contratac al muntenegrenilor, 3 contra 4. Şutul periculos este respins de Steliano Filip.

38' Fază fixă pentru Muntenegru, fără rezultat.

40' România domină fără să reuşească să-şi creeze ocazii.

44' Florin Andone ia o acţiune pe cont propriu, dar este blocat în careu.

45' Fatos Beciraj (Muntenegru) este surprins în ofsaid.

46' Arbitrul pune punct primei reprize.

46' A început repriza a doua.

50' România joacă în continuare sub aşteptări şi nu reuşeşte să fie cu adevărat periculoasă.

62' Stanciu trage bine din lovitură liberă, portarul advers respinde în corner.

63' Ocazie mare pentru România. După executarea cornerului au fost mai multe încercări de a şuta, iar Stanciu reia spre poartă. Un muntenegrean respinge de pe linia porţii, însă arbitrul fluieră un ofsaid.

70' Schimbare în echipa noastră. Iese Andone, intră Torje.

72' Ocazie uriaşă! Stanciu execută o lovită de la colţ, Bicfalvi ratează la limită întâlnire cu mingea.

76' Popa intră în locul lui Bicfalvi.

85' GOOOOL România! Stanciu îi pasează în careu lui Adi Popa, care înscrie cu un şut de la 10 metri.

87' Centrare din lovitură liberă, Jovetic marchează cu o lovitură de cap. 1-1

90' Arbitrul de rezervă arată 5 minute de prelungiri.

91' Keșeru intră în locul lui Stancu-

95' Arbitrul dictează penalty în ultimul minut al prelungirilor, după un fault asupra lui Keseru.

96' Nicuşor Stanciu trage PESTE POARTĂ!