Românii Nedelcearu şi Puşcaş, revelațiile Italiei, după ce au marcat, duminică, în Serie B

serie b

Românii Ionuţ Nedelcearu şi George Puşcaş au marcat pentru echipele lor, duminică, în etapa a 29-a a ligii secunde de fotbal din Italia.

Nedelcearu a adus victoria echipei Palermo, cu 1-0, pe terenul formaţiei Lecco, marcând în minutul 36, cu o lovitură de cap.

Pentru fundaşul român este al doilea gol în 13 partide în acest sezon de Serie B, el fiind integralist la Lecco.

Portarul Mirko Pigliacelli (ex-Universitatea Craiova) a jucat şi el tot meciul la Palermo.

Atacantul George Puşcaş a marcat golul echipei Bari, învinsă în deplasare de Venezia FC cu scorul de 3-1.

Gazdele au marcat primele două goluri ale partide, prin Christian Gytkjaer (3) şi Giorgio Altare (15), apoi Puşcaş a redus din diferenţă, în min. 37, dar finlandezul Joel Pohjanpalo (90) a închis tabela.

Pentru Puşcaş, care a evoluat 85 de minute, a fost al doilea gol marcat în tricoul lui Bari în 9 partide.

Mijlocaşul francez Malcom Edjouma (ex-FCSB) a fost rezervă la oaspeţi.