Românul Asley Gonzalez, locul 7 la turneul Grand Slam de la Tel Aviv

AGERPRES
judo standard
Gonzalez l-a învins în primul tur pe cipriotul Georgios Kroussaniotakis, în optimi s-a impus în faţa columbianului Francisco Balanta, dar a pierdut sfertul de finală cu azerul Zelim Koţoiev. Fostul campionat mondial a evoluat apoi în recalificări, dar a fost întrecut de canadianul Kyle Reyes, ulterior medaliat cu bronz.

La cat. +100 kg, Mircea Croitoru a câştigat în primul tur în faţa ecuadorianului Freddy Figueroa, însă a fost învins în optimi de azerul Uşanghi Kokauri.

În clasamentul pe medalii, Franţa a ocupat primul loc, cu trei de aur, una de argint, una de bronz, urmată de Canada, 2-1-2, şi Israel, 2-1-1, etc.

La competiţie au participat 398 de judoka din 52 de ţări, 224 la masculin şi 174 la feminin. România a fost reprezentată de patru judoka, doi la feminin şi doi la masculin.