Ronaldo le-a dat Nani: Portugalia joacă finala la EURO, după victoria cu Țara Galilor / VIDEO

Portugalia lui Cristiano Ronaldo e în finala EURO 2016. Lusitanii au obţinut prima victorie în 90 de minute la acest turneu final, dar ce victorie. 2-0 cu Ţara Galilor. Cristiano Ronaldo a câştigat duelul cu colegul său de la Real Madrid, Gareth Bale. CR 7 a deschis scorul, iar soarta meciului s-a decis după trei minute. Nani a făcut 2-0 după şutul slab al aceluiaşi Ronaldo.

Grație reușitei din acest meci, Ronaldo a ajuns la 9 goluri marcate la turneele finale ale Campionatelor Europene. Astfel, starul portughez a devenit cel mai bun marcator din istoria EURO, alături de Michel Platini. Portugalia va întâlni în finală învingătoarea din meciul de joi seară dintre Germania şi Franţa.

UPDATE min 86 Cristiano Ronaldo îl driblează şi pe Hennessey, dar trage în plasa laterală

UPDATE min 80 Bale trage de la 35 de metri, dar Rui Patricio respinge în faţă

UPDATE min 78 Danilo e aproape de 3-0, dar Hennessey reţine în doi timpi

UPDATE min 77 Bale trage de la distanţă, dar Rui Patricio reţine

UPDATE min 64 Nani trage la poartă, Hennessey respinge în faţă, iar Joao Mario reia un pic pe lângă

UPDATE min 63 Cristiano Ronaldo e aproape de 3-0, dar şutul său trece un pic peste

UPDATE min 53 Portugalia îşi dublează avantajul prin Nani care a deviat un şut slab al lui Cristiano Ronaldo

UPDATE min 50 Portugalia deschide scorul prin Cristiano Ronaldo care marchează cu capul.

UPDATE min 46 A inceput repriza a doua

UPDATE min 45 Se fluieră finalul primei reprize. Fără goluri în prima semifinală a EURO 2016 dintre Portugalia şi Ţara Galilor

UPDATE min 43 Cristiano Ronaldo reia cu capul, dar departe de poarta galeză

UPDATE min 23 Bale trage de la distanţă, dar Rui Patricio reţine

UPDATE min 16 Galezii sunt aproape de deschiderea scorului, dar şutul lui Bale ratează de puţin ţinta

UPDATE min 15 Joao Mario scapă spre poarta galeză, dar trage puţin pe lângă

UPDATE min 1 A început meciul

Portugalia și Țara Galilor joacă, la Lyon, în prima semifinală de la EURO. ”Portu galii și cu galii” sunt cele mai frecvente glume înainte de duelul galactic dintre Ronaldo și Bale. Cine va merge în finala de la Paris, de pe 10 iulie, vom afla după o semifinală surpriză de la acest European. Portugalia e prima echipă din istorie care ajunge în această fază a competiției fără să bată pe nimeni în timpul regulamentar. Țara Galilor a fost una dintre surprizele acestei ediții a Campionatului European, după ce în sferturile de finală a eliminat Belgia, scor 3-1.

Echipele de start:

Portugalia: Rui Patricio - Cedric, Fonte, Alves, Guerreiro - Danilo, Joao Mario, Adrien, Renato Sanches - Nani, Cristiano Ronaldo

Țara Galilor: Hennessey - Chester, A. Williams, Collins - Gunter, Allen, Ledley, King, Taylor - Bale, Robson-Kanu